Penta wejdzie na polski rynek mrożonek

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 09-03-2010, 00:00

Właściciel sieci Żabka rozwija skrzydła w Polsce. Tym razem rzuci rękawicę m.in. giełdowej firmie Jago.

Znana grupa inwestycyjna zamierza przejąć Iglokrak

Właściciel sieci Żabka rozwija skrzydła w Polsce. Tym razem rzuci rękawicę m.in. giełdowej firmie Jago.

Działająca w środkowoeuropejskim sektorze private equity oraz branży nieruchomości grupa inwestycyjna Penta Investments, która w Polsce jest właścicielem m.in. znanej firmy handlowej Żabka, szykuje kolejne akwizycje na naszym rynku. Tym razem grupa zdecydowała się zainwestować w polską branżę mrożonek.

Znaki zapytania

Penta złożyła w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na przejęcie trzech spółek z Grupy Kapitałowej Iglokrak: Regionalnego Przedsiębiorstwa Przemysłu Chłodniczego Iglokrak z Krakowa, Przedsiębiorstwa Przemysłu Spożywczego Lewil Iglokrak z Tarnowa oraz Chłodni Śląskich Iglokrak w Wodzisławiu Śląskim.

Szczegółów dotyczących projektu przedstawiciele Penty nie chcą na razie ujawniać. Trudno też dowiedzieć się czegoś od zarządu grupy Iglokrak. A znaków zapytania nie brakuje.

— Wiemy o prowadzonych rozmowach Penty z Iglokrakiem. Na razie jednak nie wiadomo, czy i kiedy zakończą się podpisaniem konkretnej umowy. Iglokrak jest naszym konkurentem w dystrybucji mrożonek na południu Polski, jednak ta firma poza dystrybucją zajmuje się także produkcją mrożonek (m. in. przez powiązaną spółkę Fritar). My jesteśmy firmą stricte dystrybucyjno-logistyczną. Nie wiedząc, którą część biznesu Iglokraka będzie rozwijać nowy właściciel trudno nam ocenić czy i jak bardzo firma ta może zagrozić w przyszłości naszej pozycji — mówi Krzysztof Niebrzydowski, dyrektor marketingu z giełdowej firmy Jago, specjalizującej się w dystrybucji i logistyce wyrobów mrożonych.

Podobne pytania zadaje sobie więcej firm z branży.

— Jeśli Iglokrak zyska silnego inwestora i rozwinie system dystrybucji mrożonek na szeroką skalę to firmy takie jak nasza z pewnością będą zainteresowane współpracą z takim podmiotem. Na wzrost konkurencji w dystrybucji mrożonek oczywiście patrzymy przychylnie, bo powinien wpłynąć na obniżenie kosztów tego rodzaju usług, a ponadto umożliwić producentom zwiększenie dostępności wyrobów mrożonych na rynku. Jeśli jednak nowy właściciel firmy zdecyduje się rozwijać produkcję wyrobów mrożonych, to może stać się dla nas poważnym konkurentem — mówi Krzysztof Półgrabia, prezes giełdowego Pamapolu, który od niedawna rozwija produkcję mrożonek.

Porządkowanie rynku

Choć szczegóły przejęcia i biznesplan Penty nie są znane, wiadomo że rynek dystrybucji mrożonek czekają duże roszady.

— Rynek dystrybucji mrożonek w Polsce jest wciąż bardzo rozdrobniony i jest na nim za dużo operatorów. Wyrazem tego są m.in. przejęcia dokonane przez naszą firmę w 2009 r. I choć w tym roku zamierzamy skoncentrować się na porządkowaniu grupy, to nie wykluczamy kolejnych akwizycji, jeśli nadarzy się jakaś okazja. Na razie to Jago jest głównym rozgrywającym na rynku dystrybucji mrożonek. Jesteśmy jedyną firmą, która może już zaoferować usługi dystrybucyjno-logistyczne w segmencie mrożonek na poziomie ogólnopolskim — twierdzi Krzysztof Niebrzydowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Penta wejdzie na polski rynek mrożonek