Penta weszła w polskie nieruchomości

  • Emil Górecki
opublikowano: 16-04-2014, 00:00

Wywodzący się ze Słowacji fundusz szuka biurowców w Warszawie. Zaczyna od popularnego Służewca.

Blisko rok temu szefowie funduszu Penta zapowiedzieli, że chcą inwestować w nieruchomości w Polsce. Na rocznicę nowej strategii prezentują pierwszy projekt. Od Uzdrowiska Konstancin-Zdrój kupili działkę u zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu — w samym centrum Służewca, biznesowej dzielnicy Warszawy. Jesienią przyszłego roku ma tu wystartować budowa biurowca o powierzchni 25 tys. mkw. Najemcy wprowadzą się w 2017 r.

— Nieruchomości są dla nas drugim co do wielkości sektorem, z 20-procentowym udziałem w portfelu. Nie wyznaczamy sobie limitów inwestycyjnych, mamy większą elastyczność niż typowe fundusze private equity. Chcemy być aktywni na rynku nieruchomości na wszystkich trzech rynkach: w Polsce, Czechach i na Słowacji. Obecnie mamy 18 projektów nieruchomościowych do ukończenia, jest więc co robić — mówi Jozef Oravkin, partner zarządzający Penty.

Wywodzący się ze Słowacji fundusz ma doświadczenie w nieruchomościach, ale w Czechach i na Słowacji. To biurowce, projekty mieszkaniowe i hotel. W Polsce starał się o współpracę z PKP przy zabudowie terenów Dworca Gdańskiego. Piłka nadal w grze, ale Penta jest na ławce rezerwowych. W zeszłym roku wydała około 200 mln EUR, głównie na udziały w spółkach medycznych w Polsce: EMC Instytut Medyczny, Apteka Mediq i Partner Pharma. W 2013 r. wartość aktywów netto funduszu wzrosła do 1,5 mld EUR, a czysty zysk to 100 mln EUR.

— Naszym celem strategicznym na polskim rynku jest poszukiwanie interesujących projektów pod inwestycje biurowe w Warszawie. Przyglądamy się kilku projektom i nie można wykluczyć kolejnych transakcji jeszcze w tym roku — mówi Damian Grzywacz, który odpowiada za inwestycje nieruchomościowe w Polsce. Na Polskę przypada 15 proc. wartości portfela Penty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu