Perła chce przejąć browar w Zwierzyńcu

MICH, PAP
opublikowano: 23-08-2012, 00:00

Lubelska Perła twierdzi, że zasiedziała się w browarze, który dzierżawiła. Starostwo szuka nowego dzierżawcy.

Stwierdzenia zasiedzenia należącego do skarbu państwa browaru w Zwierzyńcu domaga się Perła-Browary Lubelskie. Spółka złożyła wniosek do sądu w tej sprawie tuż przed ogłoszeniem przez starostwo w Zamościu przetargu na dzierżawę zwierzynieckiego browaru. Przetarg kończy się w najbliższy poniedziałek, a otwarcie ofert ma nastąpić 3 września.

Starostwo chce wydzierżawić browar na 15 lat komuś, kto w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy uruchomi produkcję piwa w wysokości 10 tysięcy hektolitrów rocznie. Czy tym zainteresowana jest właśnie Perła, która dzierżawiła browar do 2010 r.? Spółka nie chciała odpowiedzieć na to pytanie, a w komunikacie prasowym czytamy, że „nie wyklucza działań związanych z ponownym zagospodarowaniem [browaru — red.]”.

— Sprawy sądowe zapewne będą w stanie zablokować wykorzystanie browaru na kilka lat — mówi pragnąca zachować anonimowość osoba zbliżona do Perły. Prawa do zwierzynieckiego browaru spółka tłumaczy tym, że powstała w wyniku prywatyzacji Przedsiębiorstwa Państwowych Zakładów Piwowarskich (PPZP) w Lublinie, które od lat 70 prowadziły w nim produkcję piwa. Zdaniem Henryka Mateja, zamojskiego starosty, wniosek Perły nic nie zmienia.

— Przetarg na dzierżawę browaru nie zostanie przerwany, nie będą też zmienione jego warunki — twierdzi Henryk Matej. Roszczenia wobec browaru zgłosił również w 1999 r. jego ostatni właściciel Jan Zamoyski. Sprawę rozpatruje obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICH, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu