PERN chce udziałów w Gas Tradingu

Anna Bytniewska
09-08-2005, 00:00

Pojawił się kupiec na udziały Bartimpexu w Gas Tradingu. Apetyt na nie ma PERN. Problem w tym, że nie są na sprzedaż.

Po tym, jak rosyjski Gazprom zażądał od Polski możliwości zwiększenia pakietu akcji w EuRoPol Gazie z 48 do 50 proc., niemal natychmiast pojawili się nowi chętni, by skorzystać z tej okazji. A jest o co zabiegać. EuRoPol Gaz to właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, tłoczącego gaz do Europy Zachodniej. Żądanie Rosjan może być spełnione przez eliminację z akcjonariatu EuRoPol Gazu spółki Gas Trading, w której 36,17 proc. udziałów ma Bartimpex należący do Aleksandra Gudzowatego. Ta ostatnia firma zarówno z Gazpromem, jak i z drugim udziałowcem EuRoPol Gazu — Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem — nie ma najlepszych relacji.

Pierwszy w kolejce

Szybko więc znalazł się kupiec, gotowy zdjąć z Aleksandra Gudzowatego ciężar kilkuletnich potyczek z gazowymi potentatami. Transakcją zainteresowane jest państwowe Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) Przyjaźń — operator rurociągów naftowych i paliwowych.

— Rozważamy możliwość wejścia w kapitał EuRoPol Gazu. Do zarządu PERN dotarły informacje z zewnątrz, że taka operacja mogłaby się odbyć drogą wykupu akcji Bartimpexu w Gas Tradingu. Jeżeli okazałoby się to możliwe, przeprowadzimy analizy jej opłacalności. Obecnie jednak takiego projektu nie ma w naszej krótko- i długoterminowej strategii — mówi Cezary Lewandowski, dyrektor ds. prognoz i rozwoju PERN.

Co ciekawe, dyrektor Lewandowski twierdzi, że informacje, jakie posiada zarząd PERN na temat ewentualnej transakcji z Bartimpexem, nie wyszły z Bartimpexu. Co więcej, Aleksander Gudzowaty stanowczo twierdzi, że jego pośredni udział w EuRoPol Gazie nie jest na sprzedaż.

— Wolałbym przekazać go na rzecz jakiejś fundacji, niż go sprzedać w takich okolicznościach — ucina szef Bartimpexu.

Warto przypomnieć, że gdy cztery lata temu pierwszy raz pojawiła się sprawa wyeliminowania Gas Tradingu z akcjonariatu EuRoPol Gazu, Aleksander Gudzowaty proponował, żeby jego akcje podzielone zostały proporcjonalnie między akcjonariuszy Gas Tradingu. Jeżeli tak by się stało, PGNiG zwiększyłoby udział w EuRoPol Gazie o 1,74 proc z obecnych 48 proc., a Gazprom poprzez Gazexport o 0,64 proc. — także z 48 proc. Sprawa ta wówczas jednak nie została rozstrzygnięta.

Być albo nie być

Aleksander Gudzowaty przyznaje, że ktoś może chcieć przejąć jego gazowe interesy. Szczegółami tej refleksji woli się jednak nie dzielić. O planach PERN nic nie wie.

— PERN już rozpoczął prace zmierzające do zakupu akcji Bartimpexu w Gas Tradingu i traktuje sprawę bardzo poważnie — twierdzi nasz anonimowy informator.

Nic dziwnego. Zgodnie z planami Nafty Polskiej i ministerstwa skarbu, rurociągi produktowe PERN (tłoczące gotowe paliwa) mają zostać wniesione do firmy Naftobazy. Nie można wykluczyć więc, że PERN szuka w zamian innego źródła zysku. Biorąc pod uwagę fakt, że gaz jako paliwo będzie zyskiwał na znaczeniu w bilansie energetycznym świata, wejście w jego przesył jest bardzo obiecującą perspektywą dla paliwowej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PERN chce udziałów w Gas Tradingu