PERN ma nowa nazwę i logo

PAP
opublikowano: 01-06-2016, 14:00

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”, zarządzające m.in. siecią magistrali tłoczących ropę z Rosji do Polski i rafinerii w Niemczech, zmieniło nazwę na PERN SA oraz swoje logo. Nową nazwę spółki wpisano w środę do Krajowego Rejestru Sądowego.

„Nowa, skrócona nazwa jest prosta, łatwa do zapamiętania, lepiej brzmi w językach obcych, odpowiada współczesnym standardom biznesu” - poinformował PERN. Spółka zaznaczyła przy tym, iż nie zrezygnowała z tradycji, a główny człon nowej nazwy - czyli właśnie PERN - który zapewnia rozpoznawalność w branży, pozostaje bez zmian.

Jak podkreślono do tradycji nawiązuje także nowe logo spółki złożone z liter PERN, które zastąpiło dotychczasowy znak graficzny, z głównym elementem w kształcie fragmentu rurociągu. „Wiodąca litera P, to nic innego jak zmodernizowana i zdynamizowana forma rurociągu z poprzedniego znaku. Konstrukcja litery E obrazuje z kolei tak charakterystyczne dla spółki elementy jak budynek siedziby firmy, czy specyficzną konstrukcję zbiornika” - wyjaśnił PERN.

Według spółki, nowe logo jest „bardziej klarowne w formie, oszczędne, niemal techniczne, przez co nawiązuje do inżynieryjnej działalności” tego podmiotu, a także „ułatwia rozpoznawalność marki oraz pozwala na uporządkowanie wizualne spółek grupy kapitałowej PERN”. „Przesłanie nowego logotypu to: Potęga technologii, Poszanowanie środowiska, Profesjonalizm załogi” – zaznaczył PERN.

O zmianie nazwy i znaku graficznego PERN, która jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, zdecydowało w marcu na wniosek zarządu Walne Zgromadzenie Wspólników. PERN tłumaczył wówczas, że celem odświeżenia wizerunku marki i uproszczenia nazwy jest „lepsza identyfikacja firmy przez rynek i dostosowania do standardów obowiązujących w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie”. Spółka argumentowała jednocześnie, że jest jednym z ostatnich podmiotów krajowego sektora paliwowego, który zdecydował się na modyfikację liczącej ponad 50 lat nazwy firmy.

„Zmianę nazwy należy uwzględnić w kierowanych do spółki dokumentach, natomiast wszystkie pozostałe dane, w tym również NIP, KRS, numery kont bankowych, numery telefonów i adres - pozostają bez zmian” – zaznaczył w środę PERN. Wcześniej spółka informowała, że jeszcze w 2016 r. sukcesywnie wszystkie jej bazy i stacje zyskają nowy logotyp i odświeżoną identyfikację wizualną.

Zmiana nazwy PERN oznacza m.in., że z dotychczas stosowanej przez spółkę zniknęło słowo „Przyjaźń”, które znalazło się tam w latach 60. XX wieku.

PERN został utworzony w Płocku w 1959 r. pod nazwą: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego - w budowie. W 1960 r. rozpoczęła się budowa pierwszej nitki polskiego odcinka rurociągu „Przyjaźń”, który po połączeniu z siecią magistrali o tej samej nazwie w ówczesnym ZSRR zaczął tłoczyć ropę naftową trzy lata później.

W związku z rozpoczęciem eksploatacji rurociągu w 1964 r. rozszerzono nazwę przedsiębiorstwa, które od tej pory funkcjonowało jako Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego „Przyjaźń”.

Po trwającej w kolejnych latach rozbudowie sieci magistrali krajowych, w tym budowie transportującego ropę rewersyjnego Rurociągu Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk oraz budowie magistrali tłoczących paliwa gotowe, nazwę przedsiębiorstwa zamieniono w 1983 r. na Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”. W 1999 r. przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną Skarbu Państwa, utrzymując dotychczasową nazwę podmiotu.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm w lutym nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej od 1 lipca pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma przejąć uprawnienia Skarbu Państwa wobec PERN, a pod nadzorem Ministerstwa Energii mają znaleźć się spółki paliwowe - oprócz PKN Orlen i Grupy Lotos, także Naftoport oraz Siarkopol

PERN to strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii krajowych: PKN Orlen oraz Grupy Lotos, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. W Polsce spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Z początkiem kwietnia PERN uruchomił strategiczny Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski, o pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej.

Do grupy kapitałowej PERN należy sześć spółek zależnych: Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia” oraz Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, a także Siarkopol, Petromor i Naftoport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane