Personalne roszady w nieruchomościach

MARK TWOMEY partner zarządzający Tara HRC, NOT. MAS
opublikowano: 02-07-2013, 00:00

W branży nieruchomości wakacje to czas przygotowania do działań, które rozpoczną się w IV kwartale

KOMENTARZ

Tradycyjnie lipiec i sierpień to miesiące odpoczynku, w których biura pustoszeją. Jeszcze niedawno dotyczyło to także branży nieruchomości. Przez 12 lat, kiedy zajmowałem się rekrutacją dla tego sektora, zawsze w sierpniu pakowałem walizki i wyjeżdżałem na cały miesiąc wakacji. Jednak rok temu po raz pierwszy zmieniłem ten zwyczaj. Już w lipcu zostałem zarzucony zleceniami znalezienia najlepszych specjalistów w rynku dla moich klientów. Wszystkie projekty, które wówczas realizowałem, były pilne i wymagały znalezienia osób, które rozpoczną pracę tuż po wakacjach. Rok 2012 przeszedł do historii jako okres wyraźnego ożywienia na rynku rekrutacji dla branży nieruchomości. Lato 2013 może być jeszcze gorętsze.

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych widać ostre przygotowania do działań, które rozpoczną się w IV kwartale 2013 r. Szykują się do nich zarówno fundusze, deweloperzy, jak i agencje nieruchomości. Jones Lang LaSalle właśnie przebudował swój dział zarządzania nieruchomościami w związku ze stratami na rzecz konkurencyjnego CBRE. Podobna jest sytuacja w DTZ, który potrzebuje zmian po odejściach do BNP Paribas. Ta ostatnia firma rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie: zatrudnia w dziale nieruchomości już prawie 25 osób i właśnie wynajęła 800 mkw. powierzchni biurowej. To wyraźny sygnał, że agencjom rośnie groźny konkurent.

Nowe projekty biurowe, których rozpoczęcie zaplanowano na IV kwartał 2013 r. i I kwartał 2014 r., stworzą nowe miejsca pracy zarówno dla specjalistów od budowy powierzchni biurowych, jak i od ich wynajęcia. Sektor powierzchni handlowych, choć nie może się pochwalić zbyt wieloma nowymi inwestycjami, również nie narzeka na nudę. Fundusze, które nabyły tego typu obiekty w ciągu ostatnich 18 miesięcy, teraz rozpoczynają kompleksowe przebudowy i repozycjonowanie.

Wielu ludzi biznesu nazywa wakacje sezonem ogórkowym. Tymczasem rozpoczynające się właśnie lato na pewno nie będzie czasem nudy na rynku nieruchomości. Jeśli więc ktoś szuka pracy w tym sektorze, tym razem lipiec i sierpień to nie najlepszy okres na wakacje. To teraz rozdawane są najlepsze karty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARK TWOMEY partner zarządzający Tara HRC, NOT. MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu