Perspektywy metali nadal są nieciekawe

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 16-10-2013, 00:00

Notowania miedzi falują. Inwestorów wciąż niepokoją problemy budżetowe USA i dane z Chin. Prognozy również nie są najlepsze.

Problemy Stanów Zjednoczonych z przekroczeniem limitu zadłużenia ciągną się od dłuższego czasu. Rynek spodziewa się, że porozumienie zostanie osiągnięte, choć impas trwa. Oliwy do ognia dolewają jednak dane z Chin. We wrześniu eksport Państwa Środka spadł o 0,3 proc., podczas gdy oczekiwano, że będzie o 5,5 pkt proc. większy. Utrzymanie wzrostu gospodarczego stanęło tym samym pod znakiem zapytania.

Notowania miedzi, której Chiny są największym konsumentem, zareagowały szybko. Nie pomogły informacje o wrześniowym imporcie metalu do Chin, który wyniósł prawie 458 tys. ton i był najwyższy od marca 2012 r. Na londyńskiej giełdzie tydzień rozpoczął się od spadku ceny o 0,8 proc. Prognozy na przyszły rok są coraz gorsze. Zdaniem analityków, zapasy miedzi będą w 2014 r. trzykrotnie większe od spodziewanego popytu. Analitycy Barclays szacują, że nadwyżka osiągnie 13-letni rekord. Tymczasem produkcja rośnie — w tym roku ma się zwiększyć o 5,1 proc., a w przyszłym o 4,9 proc. Z danych zebranych przez agencję Bloomberg wynika, że zapasy w magazynach monitorowanych przez giełdy w Londynie, Nowym Jorku i Szanghaju już wynoszą 934 tys. ton, najwięcej od 2003 r.

Analitycy szacują, że cena metalu może spaść w przyszłym roku do 6450 USD za tonę. To 10,8 proc. mniej od obecnej wyceny i mniej od progu rentowności dla producentów miedzi, który według wyliczeń Macquarie Group wynosi 6,6 tys. USD. W tym roku metal staniał już 8,7 proc. Tanieją też inne metale przemysłowe. Indeks LMEX, w portfelu którego znajduje się sześć metali przemysłowych, spadł 9,3 proc. z powodu nadwyżek aluminium i niklu.

Wprawdzie wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego opracowany przez HSBC Holdings i Markit Economics wzrósł we wrześniu i zakończył trzymiesięczny okres spadkowy, ale to może nie być wystarczający argument do wzrostu importu w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Perspektywy metali nadal są nieciekawe