Perspektywy wciąż wyglądają dobrze

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 30-11-2020, 11:52

Początek tygodnia upływa pod znakiem niewielkiego wzrostu awersji do ryzyka, a notowania kontraktu terminowego na S&P 500 spadają w kierunku 3600 pkt.

Niemiecki Dax na otwarciu poniedziałkowej sesji chwilowo spadał w kierunku 13200 pkt., niemniej jednak szybko zaczął odrabiać straty. Trudno znaleźć bezpośrednią przyczynę takich ruchów i raczej należy interpretować je jako stabilizację w pobliżu ostatnich szczytów.

Co prawda pojawiły się informacje, że USA planują dodać kolejne 4 firmy na czarną listę, ale pamiętajmy, że rynek akcji w listopadzie zaliczył dwucyfrowy wzrost po informacjach o owocnych pracach nad szczepionką i doniesienia o ponownej eskalacji konfliktu handlowego nie powinny mieć większego znaczenia.

Pierwsze szczepienia w USA mają się rozpocząć już w przyszłym tygodniu. W przypadku powodzenia daje to szansę na powrót do normalności w perspektywie 2021 r. i przejście do fazy zdecydowanego ożywienia koniunktury.

Opublikowane dziś listopadowe dane z Chin wpisują się w obraz postępującej odbudowy gospodarczej. Wskaźnik dla przemysłu wzrósł do 56.4 pkt. z 56.2 pkt., a dla sektora usługowego do 52.1 pkt. z 51.4 pkt. odnotowanych w październiku.

Na rynku ropy naftowej obserwujemy spadek poniżej 45 USD za baryłkę WTI po tym jak producenci OPEC nie doszli jeszcze do porozumienia w sprawie przedłużenia obecnych limitów na pierwsze miesiące 2021. Dziś rozpoczyna się szczyt producentów ropy i - jeśli kraje nie dojdą do konsensusu - od początku przyszłego roku wydobycie wzrośnie o 1.9 mln baryłek dziennie, co zaciążyłoby na notowaniach czarnego złota.

Dolar nieprzerwanie pozostaje pod presją, a kurs EURUSD powoli dobija do 1.20. Choć nadzieje na odbudowę gospodarczą oraz perspektywa powodzenia szczepień powinny wpierać notowania euro, to pytanie czy w sytuacji, gdy dane publikowane z USA prezentują się relatywnie lepiej niż te z Eurolandu, jest jeszcze w krótkim terminie przestrzeń do wzrostu głównej pary walutowej. Dla notowań dolara ważny powinien być wydźwięk najbliższych odczytów ISM oraz piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy za listopad.

W tym tygodniu uwaga skupiać się będzie też wokół brytyjskiej waluty, która w przypadku zakończenia rozmów rozwodowych powinna pozytywnie zareagować, pomagając też notowaniom euro. Komentarze pojawiające się w tej sprawie wskazują, że umowa jest już na wyciągnięcie ręki.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane