Pertolinvest kusi zasobami

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 20-07-2009, 00:00

Kazachska ropa znów rozpaliła wyobraźnię giełdowych inwestorów. Nie na długo.

Kazachska ropa znów rozpaliła wyobraźnię giełdowych inwestorów. Nie na długo.

Petrolinvest opublikował kolejny optymistyczny raport kazachskiej ropie. Eksperci uspokajają.

— Spółka nadal ma mało potwierdzonych złóż ropy i nie może się do nich dowiercić. Czekam na komunikat o trafionym odwiercie, który zapewniłby wydobycie około 1000 baryłek dziennie. Takim złożem nie byłoby wstyd się pochwalić — mówi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Giełdowi inwestorzy rano byli innego zdania — po publikacji raportu akcje drożały nawet o 14,39 proc.

— Dobry odbiór komunikatu nie dziwi. Potwierdza, że spółka ma obiecujące perspektywy i duży potencjał. Informacje o złożach i ich wycena podnoszą atrakcyjność walorów Petrolinvestu — przekonywał Rafał Salwa, niezależny analityk.

Później jednak apetyt inwestorów znacznie osłabł. Na zamknięciu papiery kosztowały już tylko 44 zł, czyli o 0,7 proc. drożej. Być może dlatego, że na razie paliwowa spółka może operować jedynie wirtualnymi miliardami. Firma McDaniel Associates Consultants wyceniła perspektywiczne zasoby grupy kapitałowej Petrolinvestu na 2,77 mld USD, warunkowe na 38,3 mln USD, a potwierdzone na 8,8 mln USD. Największą wartość w grupie mają zasoby perspektywiczne OTG, wycenione na 2,6 mld USD (OTG to jedna z największych koncesji poszukiwawczych w Kazachstanie).

— Przesłaliśmy dwa komunikaty oparte na raportach McDaniel Associates Consultants. Jeden prezentuje niezależną wycenę posiadanych koncesji, a drugi podsumowuje zasoby na koncesjach OTG, EmbaYugNeft, Profit i Aktau-Transit w Kazachstanie, opierając się na pracach przeprowadzonych w latach 2008-09. Z informacji płynie bardzo ważne przesłanie, że zwiększyło się prawdopodobieństwo odkrycia złóż ropy naftowej i gazu, wzrosły zasoby perspektywiczne, a zatem znacznie wzrosła wartość posiadanych koncesji — przekonuje Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

W tej chwili giełdowa spółka z Gdyni dysponuje zasobami potwierdzonymi w wysokości 1,97 mln baryłek, a perspektywicznymi na poziomie około 2 mld baryłek. Szef Petrolinvestu planuje, że do końca 2010 roku uda się przekwalifikować około 300 mln baryłek z zasobów perspektywicznych na potwierdzone. Jego zdaniem, wycena tych przekwalifikowanych zasobów mogłaby oscylować między 600 mln a 1,2 mld USD.

Maciej Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu