Pesymistycznie o budownictwie

opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Przed sezonem wyników za drugi kwartał nasza ocena perspektyw sektora pozostaje negatywna — przyznaje Piotr Zybała, analityk DM mBanku.

W I połowie 2018 r. upadłości firm budowlanych było o 18 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z danych firmy Coface, a restrukturyzacje ogłoszono w zbliżonej do zeszłego roku liczbie przedsiębiorstw. Ponadto wydłużeniu uległy opóźnienia w regulowaniu płatności w budownictwie, które już wcześniej należały do jednych z największych w polskiej gospodarce.

Na warszawskiej giełdzie w pierwszym półroczu tylko jedna spółka z branży złożyła w sądzie wniosek o upadłość (KB Dom), ale widoczny po pierwszym kwartale wzrost zadłużenia sektora, wynikający ze wzrosty salda wyceny kontraktów budowlanych, to zjawisko niepokojące, zauważa Piotr Zybała, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Specjalista spodziewa się, że pogorszenie struktury bilansów względem minionego roku będzie również widoczne na koniec czerwca. Na razie tylko Budimex przedstawił szacunkowe rezultaty za drugi kwartał (zysk netto spadł o 41 proc., w tym w segmencie budowlanym o niemal 50 proc.), ale zdaniem analityków — na tej podstawie można oczekiwać pogorszenia rentowności całego sektora. Problemem są niedobór pracowników (co zwiększa presję płacową i może powodować problemy z terminowością robót), mniejsza dostępność materiałów i rosnące koszty — według danych przytaczanych przez DM mBanku, w drugim kwartale koszty podstawowych materiałów, takich jak beton, stal, asfalt i ropa, wzrosły o 13 proc. r/r i o 7 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem.

Po spadku notowań indeksu WIG-Budownictwo w cztery miesiące o ponad jedną piątą wskaźnik cena/wartość księgowa spadł do 1,0, najniżej od 2012 r. Relacja EV/EBITDA to 5,8, wobec 7,9 na koniec 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu