Petr Kellner dzieli się telekomem z Węgrami

opublikowano: 04-11-2019, 12:36

Antenna Hungária już dominuje na węgierskim rynku telekomunikacyjnym i teraz jeszcze się na nim umocni. Właśnie kupiła od najbogatszego Czecha udziały w spółce Telenor.

Pod koniec października Petr Kellner, który jest najbogatszym Czechem postanowił przejąć Central European Media Enterprises, czyli dominującego nadawcę telewizyjnego w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Słowenii i na Słowacji. Niedługo potem należący do niego fundusz PPF ogłosił, że sprzedaje 25 proc. udziałów w węgierskiej Telenorze, firmie z sektora telekomunikacyjnego. Nabywcą jest Antenna Hungária, czyli podmiot, który dominuje na tym rynku. Transakcja, której wartości nie ujawniono, ma umożliwić wykorzystanie synergii między oboma podmiotami.

Telenor prowadzi działalność nie tylko na Węgrzech, ale także w Bułgarii, Czarnogórze i Serbii. PPF przejął firm w lipcu zeszłego roku. Teraz pozostanie właścicielem 75 proc. Telenoru i będzie miał nadal decydujący głos w zarządzaniu węgierskim przedsiębiorstwem. Jednak Antenna Hungária otrzyma jedno stanowisko w zarządzie i jedno w radzie nadzorczej spółki. 

Zarejestrowaną w Holandii grupa inwestycyjna PPF inwestuje m.in. usługi finansowe, telekomunikację, biotechnologię, czy nieruchomości. Prowadzi działalność w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Aktywa funduszu warte były na koniec 2018 r. ponad 45 mld EUR.

Cały majątek Petra Kellnera szacowany jest na 270 mld CZK (prawie 46 mld zł), co daje 1. miejsce w rankingu najbogatszych obywateli Czech.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu