Petrobras przejmuje Perez Companc za 1,1 mld USD

Marek Druś
22-07-2002, 18:26

Petroleo Brasileiro, znany pod nazwą Petrobras brazylijski koncern naftowy przejmie za 1,1 mld USD argentyńską spółkę Perez Companc.

Kontrolowany przez państwo Petrobras zapłaci za pakiet 58,6 proc. udziałów Perez Companc 754,6 mln USD gotówką i 370,5 mln USD w obligacjach. Dzięki przejęciu argentyńskiej spółki Petrobras zwiększy dzienną produkcję ropy o 12 proc. do 1,68 mln baryłek.

Decyzja o przejęciu Perez Companc wiąże się z realizacją planu rządu brazylijskiego, osiągnięcia samowystarczalności w dostawach ropy, do 2005 roku.

To druga duża transakcja przejęcia argentyńskiej firmy przez zagraniczny podmiot po ogłoszenia niewypłacalności przez rząd tego kraju w ubiegłym roku. Pierwszą było kupno za 700 mln USD w maju przez brazylijski browar Cia. de Bebidas das Americas 30 proc. akcji największego argentyńskiego producenta piwa, Cerveceria y Malteria Quilmes Saica.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrobras przejmuje Perez Companc za 1,1 mld USD