Petrochemia szacuje straty

Agnieszka Berger
opublikowano: 19-08-1999, 00:00

Petrochemia szacuje straty

W ciągu miesiąca zarząd Polskiego Koncernu Naftowego miał zdecydować, czy będzie realizowany program modernizacji petrochemicznej części płockich zakładów. Koszt ewentualnych inwestycji szacowano na 1,2-1,3 mld USD (4,8-5,2 mld zł). Nie wiadomo, w jakim stopniu wczorajszy wybuch instalacji do produkcji polietylenu wpłynie na decyzję władz PKN.

Wczoraj nad ranem wybuch na terenie petrochemicznej części płockiej fabryki spowodował zatrzymanie instalacji polietylenu II. Detonacja zniszczyła urządzenia produkcyjne i budynki. Rzecznik spółki informuje, że szacunkowa wartość zniszczonego majątku będzie znana za kilka dni. Zapewnia także, że wstrzymanie produkcji polietylenu na uszkodzonej linii jest chwilowe i nie spowoduje strat finansowych, ponieważ koncern jest ubezpieczony od strat w produkcji.

Zmiana planów

Jeszcze we wtorek Grzegorz Szkopek, dyrektor ds. pracowniczych i restrukturyzacji PKN, zapewniał, że trwają prace nad przygotowaniem zakładów produkujących poliolefiny (polietylen i polipropylen) do wyodrębnienia ich ze struktur koncernu.

W myśl ostatniej koncepcji, modernizacji instalacji do produkcji poliolefin miała towarzyszyć prywatyzacja tej części koncernu. Jeszcze kilka miesięcy temu Petrochemia zapewniała, że realizacja programu rozpocznie się w 2000 r. Płockie przedsiębiorstwo deklarowało również gotowość finansowania przedsięwzięcia w około 50 proc. Teraz jednak nowy zarząd postanowił powtórnie przeanalizować te plany.

Inwestor dla celofanu

Do końca roku Polski Koncern Naftowy chce znaleźć inwestora do fabryki celofanu. W opinii Grzegorza Szkopka, rozmowy z dwoma potencjalnymi partnerami (polskim i zagranicznym) są bardzo zaawansowane. Firma ma zamiar przyjąć do spółki tylko jednego z nich, sprzedając mu większościowy lub mniejszościowy pakiet udziałów. Jak zapewnia dyrektor Szkopek, zakład działający w ramach PKN to jedyny producent celofanu w Polsce. Fabryka wytwarza rocznie około 10 tys. ton folii, a jako surowiec wykorzystuje produkowany w Płocku polietylen.

PKN przygotowuje się także do wydzielenia ze swej struktury kilku innych spółek. Wśród nich jest kompleks energetyczny pracujący na potrzeby petrochemii i miasta. Jeśli z analiz wyniknie, że wyodrębnienie energetyki opłaci się koncernowi, nowa spółka powstanie na przełomie 1999 i 2000 r. W tym samym czasie, na bazie zakładu wodno-ściekowego zostaną prawdopodobnie utworzone dwie kolejne spółki. Jeszcze w tym roku natomiast PKN wyodrębni spółkę zajmującą się ekspedycją kolejową. Zatrudnienie w niej znajdzie około 350 osób. Niebawem, bo od 1 września, samodzielność uzyska Petro-Wir — siódma i ostatnia spółka PKN utworzona na bazie służb utrzymania ruchu. Będzie to 21 podmiot, który powstał w ramach restrukturyzacji koncernu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Petrochemia szacuje straty