Petrolinvest siedzi na miliardzie baryłek ropy

Paweł Janas
opublikowano: 18-01-2008, 07:42

Kanadyjska firma McDaniel oszacowała złoża Ryszarda Krauzego. Minimum 1 mld, być może dodatkowo 300 tys. baryłek — takie zasoby ma dziś Petrolinvest.

Dziś Petrolinvest z grupy Ryszarda Krauzego ma opublikować raport dotyczący zasobów ropy naftowej znajdujących się na terenie jego koncesji w Rosji i Kazachstanie. Autorem opracowania jest niezależna kanadyjska spółka McDaniel & Associates Consultants. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na złożu Żubantam, zarządzanym przez wchodzącą w skład grupy spółkę EmbaJugNieft, oraz na złożu OTG (Occidental Resources) szacowane zasoby wynoszą ponad 1 mld baryłek. Ropy może być jeszcze więcej. Z naszych informacji wynika, że złoża, które należą do Capital Energy (CE— spółki zależnej Petrolinvestu), sięgają 300 mln baryłek. A co z Rosją?

— Tu zasoby są raczej niewielkie, rzędu kilkudziesięciu milionów baryłek — informuje osoba zbliżona do spółki.

Geologiczny potencjał

Grupa Ryszarda Krauzego może się pochwalić takim potencjałem dzięki podpisanym w środę umowom zakupów akcji trzech spółek wydobywczych w Kazachstanie. Petrolinvest przejął wszystkie udziały EmbaJugNieftu (wcześniej miał 50 proc.), kupił 98,8 proc. akcji Occidental Resources (miał 50 proc.) oraz objął 100 proc. udziałów w spółce Capital Energy (CE). Firma kierowana przez Pawła Gricuka zapowiada, że dzięki temu zwiększy geologiczny potencjał zasobów ropy naftowej o 130 proc.

— Wszystko wskazuje na to, że dzięki nowym spółkom znacznie zwiększymy wydobycie wysokiej jakości ropy naftowej jeszcze w 2008 r. — twierdzi Paweł Gricuk, prezes Petrolinvestu.

Spółka podkreśla, że koncesja należąca do CE leży na północnym zachodzie Kazachstanu, wokół bardzo bogatych, potwierdzonych badaniami geologicznymi, złóż Karachaganak. Działa tu konsorcjum KPO, utworzone przez: brytyjską BG Group, włoskie ENI, amerykański Chevron oraz rosyjski Łukoil. Najbardziej zasobne w ropę są jednak koncesje OTG, zarządzane przez Occidental Resources.

Dla porównania, Loon Energy, wchodząca w skład Kulczyk Investment House, określa swoje złoża w Brunei, Kolumbii, Syrii i Peru na 1,5 mld baryłek. Z tego Loonowi ma przypaść około 700 mln.

Miliardowa transakcja

Petrolinvest podkreśla, że ostatnie akwizycje należą do największych, jakie zostały zrealizowane przez polskie firmy za granicą. Spółka zdecydowała się na wykup akcji trzech spółek w zamian za własne walory z nowej emisji, po cenie 320 zł za jeden papier. To łącznie daje kwotę ponad 1,2 mld zł, która może się jeszcze powiększyć. Firma przewiduje, że w razie potwierdzenia prognozowanej zasobności złóż należących do EmbaJugNieftu do co najmniej 160 mln baryłek ropy, wyemitowanych zostanie dodatkowo 271,5 tys. akcji Petrolinvestu.

Paweł Janas, p.janas@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrolinvest siedzi na miliardzie baryłek ropy