Petru: decyzja RPP zaskoczyła rynek

PAP
opublikowano: 11-05-2011, 15:57

Dyrektor Pionu Analiz, Relacji Inwestorskich i Strategii PKO BP Ryszard Petru o decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych:

"Wypowiedzi przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego wskazywały na to, że tym razem podwyżki stóp nie będzie. Ta wspólna konferencja ministra Jacka Rostowskiego i prezesa NBP Marka Belki (dotycząca możliwości sprzedaży części środków unijnych na rynku - PAP) sugerowała, że interwencje na rynku walutowym mają na celu wzmocnienie złotego i zmniejszą presję na podwyżkę stóp procentowych.

To wskazywało, że podwyżka będzie później - nie, że w ogóle nie nastąpi - tylko będzie później. Teraz rodzi się pytanie, czy to jest celowe działanie Narodowego Banku Polskiego, by zaskoczyć rynek, czy po prostu większość przegłosowała mniejszość. Tego nie wiemy i dowiemy się najwcześniej za kilka tygodni. (...)

Rynek nie spodziewał się tej podwyżki, więc w ciągu kilkunastu sekund koszty kredytów wzrosły. Często jest tak, że rynek spodziewa się podwyżki i instrumenty finansowe już ją uwzględniają w cenach (...)". (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Petru: decyzja RPP zaskoczyła rynek