Petru: UE musi być efektywna, a nie federalna

DI, PAP
opublikowano: 03-12-2016, 14:41

Unia Europejska musi być efektywna, a nie federalna, musi skupiać się na rozwiązywaniu konkretnych problemów - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Petru w sobotę wziął udział w Kongresie Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

W Warszawie w dniach 1-3 grudnia odbył się Kongres Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Wzięło w nim udział blisko 800 delegatów: polityków z partii członkowskich ALDE, partnerskich stowarzyszeń oraz powiązanych organizacji z całej Europy.

W sobotę, w ostatnim dniu Kongresu w panelu dyskusyjnym o wizji liberalnej Europy wziął udział lider Nowoczesnej. Petru mówił, że przed Unią stoi obecnie wiele problemów, m.in. kryzys migracyjny, terroryzm oraz Brexit. Przyznał jednocześnie, że jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłość Unii Europejskiej. Jego zdaniem, obywatele europejscy nie chcą zwiększonej biurokracji, chcą natomiast "konkretnych działań".

"Unia Europejska musi być efektywna, a nie federalna, musi skupiać się na rozwiązywaniu konkretnych problemów. Za każdym razem w przypadku problemów, takich jak kryzys migracyjny, czy Brexit potrzebne są szybkie i konkretne akcje" - przekonywał lider Nowoczesnej.

Jak ocenił, w rozmowie z PAP, populiści w Europie są coraz bardziej widoczni, ale - podkreślił - oni obiecują wiele rzeczy, natomiast nie dostarczają tego, o czym mówią. "Będą nam potrzebne rozsądne partie, które obiecują, to, co jest realne i które mają w sobie dużo energii i wiary w to, że można zmienić kraj i świat" - podkreślił Petru.

Jego zdaniem, trzydniowy Kongres ALDE był dużym sukcesem. "Jestem szczęśliwy, że Nowoczesna - partia, która powstała półtora roku temu gości dzisiaj 800 delegatów z całej Europy" - zaznaczył.

Premier Holandii Mark Rutte przekonywał z kolei, że trzeba znaleźć rozwiązanie problemów w Unii Europejskiej, bo – jego zdaniem - Europa jest warta tego, aby o nią walczyć. "Europa jest dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych, trzeba walczyć o Europę dla wszystkich" - ocenił. Zdaniem premiera Holandii, konieczne jest naprawienie w Europie przede wszystkim kwestii ekonomicznych oraz migracyjnych.

Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, to europejska partia polityczna, która działa głównie na obszarze Unii Europejskiej; zrzesza 61 partii członkowskich i wielu indywidualnych członków z 41 krajów o profilu liberalnym w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu