Pfizer zepsuł finisz sesji na Wall Street

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-12-2020, 22:31

Trwa dobra passa parkietów za Atlantykiem. Czwartkowa sesja przyniosła nowe rekordy i powrót indeksu największych blue chipów powyżej poziomu 30 tys. pkt., choć w obu przypadkach tylko w odniesieniu do tzw. intraday. Gdyby nie zadyszka na finiszu, sytuacja wyglądałaby jeszcze lepiej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W dalszym ciągu inwestorzy rozgrywają swoje szachy pod spekulacje i optymizm związany ze szczepionkami przeciw wirusowi Covid-19. Dają one bowiem nadzieję, na zakończenie koronakryzysu, który dotkliwie dotknął całą globalną gospodarkę. Również amerykańską, a sytuacja na tamtejszym rynku pracy nie wygląda zbyt dobrze. Choć w minionym tygodniu odnotowano zmniejszenie liczby tzw. nowych bezrobotnych, ich liczba nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie rozczarowując tempem zniżki. Za to do nowego postpandemicznego minimum spadła liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku, choć to głównie skutek wygasania programów pomocowych, a nie wzrostu zatrudnienia.

To kolejne po środowym raporcie firmy badawczej ADF odnośnie liczby stworzonych etatów w sektorze pozarolniczym rozczarowujące dane z rynku pracy. Zobaczymy co przyniesie piątek z rządowymi odczytami m.in. o stopie bezrobocia i zmianie zatrudnienia.

Prognozuje się, że w sektorze prywatnym stworzonych zostało 598 tys. etatów po tym jak w październiku ich liczba wzrosła o 906 tys. Stopa bezrobocia w listopadzie ma wynieść 6,8 proc.

Do tego aktywność sektora usług, odpowiadającego za gros amerykańskiego PKB spadła w listopadzie do najniższego poziomu od sześciu miesięcy.

Nadzieje związane ze szczepionką pomogły w czwartek notowaniom akcji linii lotniczych i operatorom statków pasażerskich.

Jednym z bohaterów sesji, który wspierał w zwyżce indeks Dow Jones IA, został Boeing. Największy na świecie producent samolotów zyskiwał momentami ponad 7 proc. po informacji, że budżetowy przewoźnik, linie Ryanair złożył zamówienie na dodatkowe 75 maszyn modelu 737 MAX o wartości katalogowej 9 mld USD.

Kolejny raz powody do zadowolenia mieli udziałowcy koncernu Tesla. Wzmocniły one zwyżkę wskaźnika Nasdaq. Stali za tym analitycy banku Goldman Sachs, którzy podwyższyli rekomendację dla producenta elektrycznych samochodów do „kupuj” w odniesieniu do planowanego włączenia akcji Tesli w składa indeksu S&P500.;

Pod koniec sesji doszło do wyhamowania wzrostowego pędu i oddania części zdobyczy przez indeksy. W przypadku S&P500; skończyło się nawet stratą na finiszu rzędu 0,06 proc. Z kolei indeks DJ IA choć finalnie wzrósł o 0,29 proc. nie był w stanie utrzymać się ponad progiem 30 tys. pkt. Natomiast technologiczny Nasdaq zyskiwał na zamknięciu 0,23 proc. choć w ciągu dnia aprecjacja była zdecydowanie wyższa.

Nastroje popsuła informacja koncernu Pfizer, że spodziewa się wysłać jedynie połowę szczepionek, które pierwotnie planowano na ten rok z powodu problemów z łańcuchem dostaw. Nieoficjalnie mówi się, że część surowców, jakie farmaceutyczny gigant otrzymuje od dostawców nie spełnia wymogów jakościowych i standardów. Firma nadal jednak oczekuje dostarczenia ponad miliarda dawek w 2021 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane