PFR inwestuje w producenta armatek śnieżnych

opublikowano: 28-11-2022, 12:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Państwowy fundusz po podniesieniu kapitału Supersnow będzie mieć 45 proc. udziałów. Spółka, która ma fabrykę w Polsce, a firmy w Austrii i Rumunii, urośnie dzięki temu szybciej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaki jest obecnie akcjonariat Supersnow
  • Jakie wyniki finansowe ma firma

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) obejmie 45 proc. udziałów w Supersnow w formie podwyższenia kapitału.

Supersnow, który działa od ponad 20 lat, jest producentem armatek śnieżnych oraz kompleksowych systemów naśnieżania. Urządzenia firmy są stosowane w Polsce, Czechach i na Słowacji, ale spółka rozwija sieć m.in. w krajach alpejskich i obecnie jej produkty są sprzedawane w ponad 20 krajach. W ostatnich kilku latach utworzyła centrum serwisowo-dystrybucyjne w Roppen w Austrii i spółkę zależną w Rumunii. Grupa zatrudnia ponad 140 osób.

– Mając na uwadze unikalne przewagi konkurencyjne naszych produktów, które przez ostatnie lata zyskiwały uznanie kolejnych ośrodków narciarskich w Europie, jestem przekonany, że dołączenie do struktury akcjonariatu tak renomowanego i silnego kapitałowo partnera rozpoczyna dla Supersnow nowy etap rozwoju na światowych rynkach – mówi cytowany w komunikacie Damian Piotr Dziubasik, dotychczas właściciel prawie 69 proc. akcji i przewodniczący rady nadzorczej, który branżę zna od podszewki, bo zanim założył spółkę, pracował przy wyciągach swojego ojca (Józefa Dziubasika, który zbudował hotel Bania).

Badanie armatki
Badanie armatki
Supersnow ma centrum badawczo-rozwojowe, które pracuje nad wydajnością urządzeń. W raporcie za rok finansowy 2020/21 zarząd pochwalił się wdrożeniem nowych funkcjonalności w systemie komputerowym do zarządzania naśnieżaniem i wprowadzeniem uniwersalnego oprogramowania do urządzeńnaśnieżających.
materiały prasowe

Pozostałe akcje należą do spółki Supersnow (0,67 proc.) i HSB Invest, funduszu inwestycyjnego zamkniętego (30,62 proc.).

Jak wynika ze sprawozdania Supersnow za rok finansowy 2020/21, przychody ze sprzedaży wyniosły 33,5 mln zł, a zysk netto 1,2 tys. zł. Rok wcześniej przychody sięgnęły 32,6 mln zł, ale spółka zanotowała ponad 814 tys. zł straty. 55 proc. sprzedaży zrealizowała w Polsce. Była głównym partnerem organizatorów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich i produkowała śnieg na inaugurację tych zawodów na skoczni w Wiśle.

W trakcie pandemii spółka skorzystała z dofinansowania ze starostwa powiatowego (299 tys. zł dofinansowania 3-miesięcznego wynagrodzenia) oraz otrzymała z PFR 3,3 mln zł pożyczki, z której niecałe 1,6 ml zł zostało umorzone. Zredukowała zatrudnienie o trzy osoby i na koniec roku obrachunkowego zatrudniała 75 osób.

W 2015 r. firma rozpoczęła produkcję w fabryce w Maniowach w gminie Czorsztyn, na którą wydała 22,5 mln zł. Skorzystała ze zwolnień podatkowych w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

To kolejna po PKL inwestycja PFR w branży infrastruktury sportowej i turystycznej. W 2018 r. fundusz poinformował o zakupie za 176,7 mln zł 99,77 proc. Polskich Kolei Linowych, do których należą m.in. kolejki linowe na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane