Czytasz dzięki

PGE: 1,5 mld na inwestycje w dystrybucję prądu

PAP
opublikowano: 19-01-2016, 15:40

PGE szacuje, że w 2015 r. inwestycje na modernizacje i poprawę dystrybucji przekroczą 1,5 mld zł. Zmodernizowano m.in. stację elektroenergetyczną, w której jako izolator zastosowano specjalny gaz, który gasi łuk elektryczny powstający przy zwarciach.

Jak podaje spółka, największe projekty inwestycyjne zrealizowane zostały w oddziale warszawskim, który obejmuje dużą część województwa mazowieckiego, gdzie

PGE Dystrybucja przeznaczyła ponad 300 mln zł na inwestycje w infrastrukturę energetyczną, czyli budowę linii, stacji, zabezpieczenia, automatykę oraz przyłączenia.

Jednym z najważniejszych projektów, jest nowa stacja wysokiego napięcia w podwarszawskim Pruszkowie. Inwestycja, warta 18 mln polegała na modernizacji istniejącej stacji transformatorowej 110/15 kV i wymianie aparatury na nową, wykonaną w technologii GIS (Gas Insulated Switchgear). W technologii tej jako medium izolacyjne stosuje się specjalny gaz - sześciofluorek siarki – SF6.

Gaz oprócz tego, że jest bardzo dobrym izolatorem, posiada też właściwości gaszenia łuku elektrycznego, powstającego przy zwarciach. Zastosowanie tego rozwiązania, z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo ludzi pracujących przy urządzeniach, z drugiej - jako że mechanizmy oparte na gazie są mniej zawodne - zwiększa stabilność prądu energii do odbiorców.

Pruszkowska stacja to trzecia stacja wysokiego napięcia wybudowana w ostatnich miesiącach przez warszawski oddział PGE Dystrybucji. W październiku i listopadzie do użytku zostały oddane stacje w podwarszawskim Nadarzynie oraz w Ostrołęce, w specjalnej podstrefie ekonomicznej w Wojciechowicach. Wkrótce gotowa będzie także stacja w Chorzelach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy