PGE i Energa: zakazany związek

GRA, PAP
opublikowano: 15-05-2012, 00:00

Sąd UOKiK podtrzymał zakaz przejęcia Energi przez PGE. Akcjonariusze drugiej mogą liczyć na sutą dywidendę.

Po ponad roku czekania, wreszcie mamy decyzję. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) słusznie zakazał PGE przejęcia kontroli nad Energą.

Odwołanie złożone przez PGE uznał za bezpodstawne. „Wyrok nie jest prawomocny. Przysługuje nam prawo do apelacji, ale PGE jeszcze nie podjęła decyzji w tym zakresie — oczekujemy pisemnego uzasadnienia wyroku” — głosi komunikat PGE. Zarówno PGE, jak i Energa są kontrolowane przez państwo. W 2010 r. ministerstwo skarbu postanowiło sprzedać PGE 84 proc. akcji gdańskiej Energi za — bagatela — 7,5 mld zł.

Wtedy na scenę wkroczyła Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa UOKiK. Nie zgodziła się na transakcję, bo uznała ją za szkodliwą dla konkurencji na rynku energii elektrycznej.

— Decyzja sądu była raczej spodziewana przez rynek. Dla akcjonariuszy PGE oznacza tyle, że mogą liczyć na wyższą dywidendę z zysku za 2011 r. Szacuję, że mogłoby to być nawet 4 mld zł. Po pierwsze — spółka nie ma długu, po drugie — nie ma też dużych wydatków do poniesienia w krótkim terminie. Budowa bloków w Opolu nie ruszy w tym roku, energetyka odnawialna też na razie nie pochłania wielkich kwot — zauważa Robert Maj, analityk KBC Securities.

Trudno na razie przewidzieć, jaką drogą pójdzie teraz Energa.

— Czekamy na zajęcie stanowiska przez zarząd PGE, a będzie ono znane zapewne w ciągu dwóch tygodni. Wtedy będziemy podejmować decyzje, co dalej z Energą. W grę wchodzą dwa scenariusze — albo upublicznienie spółki na giełdzie, albo poszukiwanie dla niej inwestora branżowego — uważa Jan Bury, wiceminister skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA, PAP

Polecane