Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wniosło do sześciu spółek dystrybucji gazu, wydzielonych 1 stycznia 2003 r., około 35 proc. obecnego majątku. W zamian za to gazowy moloch objął po 100 proc. udziałów w podwyższonym kapitale spółek. Wartość księgowa majątku, wniesiona do spółek dystrybucji, wynosi ponad 5 mld zł. Ministerstwo Finansów zwolniło PGNiG z podatku od wartości wnoszonych aportem do spółek dystrybucji sieci gazowych. Firma matka szacowała wysokość tego podatku na 50 mln zł. Według strategii restrukturyzacji PGNiG z 10 grudnia 2002 r., spółki dystrybucji miały nie być obciążone zobowiązaniami PGNiG wobec banków, ale pośrednio przejąć część zobowiązań jako długi wobec spółki matki.