PGNiG nie przewiduje podwyżek cen gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-01-2006, 14:49

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie przewiduje żadnych podwyżek cen gazu w związku z zawarciem rosyjsko - ukraińskiego porozumienia na dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę - powiedziała w środę PAP rzeczniczka PGNiG Małgorzata Przybylska.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie przewiduje żadnych podwyżek cen gazu w związku z zawarciem rosyjsko - ukraińskiego porozumienia na dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę - powiedziała w środę PAP rzeczniczka PGNiG Małgorzata Przybylska.

    "Nie ma takiej możliwości, bo PGNiG sprzedaje gaz na podstawie taryfy, której sami nie możemy zmienić" - powiedziała Przybylska.

    Rzeczniczka wyjaśniła, że Urząd Regulacji Energetyki dokładnie sprawdza tzw. koszty uzasadnione, które związane są ze wzrostem cen gazu oraz otoczenia związanego ze sprzedażą gazu.

    "Ponieważ PGNiG nie wzrosły ceny gazu w kontraktach, z wyjątkiem tzw. przyczyn naturalnych (dotyczących wzrostu cen np. surowców ropopochodnych, które wpływają na ceny gazu - PAP), więc nie przewidujemy podwyżek związanych z sytuacją na Ukrainie" - powiedziała.

    W środę Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie wznowienia dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Przedstawiciele koncernów gazowych rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu poinformowali, że porozumienie będzie obowiązywało przez pięć lat. Zakłada pośrednictwo w dostawach firmy Rosukrenergo, w której Gazprom ma połowę udziałów. Obecność pośrednika pozwala na obniżkę ceny gazu płaconej przez Ukrainę.

    Średnia cena gazu na granicy rosyjsko-ukraińskiej wyniesie 95 USD za 1000 m3. Gazprom będzie sprzedawać gaz po 230 USD za 1000 m3 firmie Rosukrenergo. Następnie gaz ten będzie mieszany z gazem tańszym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. Za ten gaz Ukraina zapłaci 95 USD za 1000 m3. Opłata tranzytowa wyniesie 1,6 USD za przesłanie 1000 m3. gazu na odległość 100 km.

    Ukraina będzie płacić za dostarczany gaz gotówką. Gazprom będzie także w gotówce rozliczać się z Kijowem za tranzyt gazu przez Ukrainę do państw UE. Opłata tranzytowa została podniesiona z 1,09 USD do 1,6 USD za przesłanie 1000 m3 gazu na odległość 100 km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane