PGNiG OD dostało 2,19 mld zł rekompensaty

  • PAP
opublikowano: 04-04-2022, 18:19

Największy detaliczny sprzedawca gazu, PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało 2,193 mld zł na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu - poinformowało w poniedziałek PGNiG.

Jak sprecyzowała spółka, kwota 2,193 mld zł to transze tytułem rekompensat, wypłacone między 7 marca a 4 kwietnia 2022 r. z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na podstawie ustawy z 26 stycznia 2022 r. o ochronie odbiorców gazu. PGNiG przypomniało, że PGNiG OD jest jednym z podmiotów uprawnionych do otrzymania rekompensaty z mocy tej ustawy.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu - PGNiG OD, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r. Rozszerzyła też listę podmiotów uprawnionych do skorzystania z taryf.

Ustawa przewiduje także, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać wypłacana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny rekompensata - różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku PGNiG OD to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane