Czytasz dzięki

PGNiG urośnie na Morzu Północnym

Polska firma kupuje udziały w dwóch złożach gazu. Dzięki temu o 45 proc. zwiększy produkcję w Norwegii.

Gazowa grupa PGNiG, kontrolowana przez skarb państwa, przejmuje udziały w dwóch złożach produkcyjnych — Kvitebjørn i Valemon — na Morzu Północnym.

— Ta akwizycja przełoży się na natychmiastowy i znaczący wzrost wydobycia gazu przez naszą spółkę na Norweskim Szelfie Kontynentalnym — mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Przejmowany udział w złożu Kvitebjørn to 6,45 proc., a w złożu Valemon — 3,225 proc. PGNiG szacuje, że dzięki tej transakcji jego własne wydobycie gazu w Norwegii wzrośnie w 2021 r. do 0,9 mld m sześc., czyli będzie o 45 proc. większe niż w 2019 r. Dla polskiej grupy to ważne ze względu na trwającą inwestycję w Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący Polskę poprzez Danię z Norwegią. Inwestycję prowadzi polski Gaz-System we współpracy z duńskim Energinetem, ale rurą ma płynąć gaz z Norwegii głównie do klientów PGNiG. Tak Polska planuje się uniezależnić od dostaw gazu z Rosji. Umowa nabycia musi zostać zaakceptowana przez norweską administrację. Kiedy to nastąpi, polska grupa będzie miała w portfelu udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. PGNiG szacuje, że w latach 2026-27 produkcja osiągnie około 2,2 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane