Czytasz dzięki

PGNiG wypatruje wiatru i słońca

Kontrolowana przez państwo gazowa grupa ma 4 mld zł na przejęcia wiatraków i instalacji słonecznych.

PGNiG pracuje nad aktualizacją strategii, którą zaprezentuje światu do końca roku. Jej zieloną część firma pokazała już wczoraj. Pod hasłem „zielony zwrot”, używanym już przez siostrzany Tauron zarząd państwowego sprzedawcy gazu zapowiedział wydanie nawet 4 mld zł na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, szuka nazwy dla spółki, która będzie zielonym ramieniem grupy. Strategię „zielonego zwrotu” zapożyczył od siostrzanego Tauronu, może też pożyczyć nazwę spółki: Ekoenergia.
Zobacz więcej

Zielona nazwa poszukiwana:

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, szuka nazwy dla spółki, która będzie zielonym ramieniem grupy. Strategię „zielonego zwrotu” zapożyczył od siostrzanego Tauronu, może też pożyczyć nazwę spółki: Ekoenergia. fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

- Docelowo chcemy osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z czołowych wytwórców energii z OZE w Polsce – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Bardziej zielono…

Zielone ramię PGNiG ma być osobną spółką, dla której nazwy jeszcze nie wymyślono. Plan zakłada, że - podobnie jak większość firm skarbu państwa – będzie się interesować projektami wiatrowymi i słonecznymi, zwłaszcza już istniejącymi lub znajdującymi się na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju.

- Na rynku takich projektów nie brakuje – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG

Rozwijane będą też paliwa alternatywne, czyli biometan i wodór.

Na początek PGNiG postawi panele fotowoltaiczne na własnym terytorium, czyli na dachach budynków i należących do grupy gruntach. Arkadiusz Sekściński szacuje, że moc takich instalacji może dojść nawet do 40 MW.

…ale nadal czarno

Dziś PGNiG nie ma w portfelu żadnych odnawialnych źródeł. Ma natomiast w grupie aktywa węglowe. Po pierwsze — jest akcjonariuszem Polskiej Grupy Górniczej, największej firmy górniczej w Unii Europejskiej, a po drugie — spala węgiel w elektrociepłowniach należących do PGNiG Termika, zlokalizowanych m.in. w Warszawie.

Kiedy Tauron ogłaszał w zeszłym roku strategię „zielonego zwrotu”, zapowiedział jednocześnie poszukiwania nabywcy na kopalnie. PGNiG o nastawieniu do węgla nie mówi nic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane