PGS wprowadza futures na węgiel

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 02-06-1999, 00:00

PGS wprowadza futures na węgiel

W OCZEKIWANIU: W czerwcu startują futuresy na węgiel w Nowym Jorku. Szef PGS Witold Mikołajczyk liczy, że podobne transakcje będą zawierane już wkrótce na zarządzanej przez niego giełdzie. fot. ARC

Jeszcze w tym roku Polska Giełda Surowcowa z Katowic zamierza wyprowadzić nowy system pośredniczenia w sprzedaży węgla — kontrakty terminowe. Trwają również przygotowania, aby w ten sam sposób handlować stalą, cementem oraz cukrem.

Pierwotnie zakładano, że transakcje terminowe na węgiel zostaną uruchomione za pośrednictwem PGS w styczniu tego roku.

Główną przyczyną, która opóźnia ten proces, jest kłopot z pozyskaniem środków na uruchomienie tego przedsięwzięcia. Chodzi o uzyskanie kredytów z polskich banków oraz w miarę możliwości od zachodnich koncernów.

— Odbyliśmy już pierwszą turę rozmów z polskimi bankami. W grę wchodzi uzyskanie kredytu wysokości od 5 do 8 mln USD. Z pewnością uzyskanie takiego kredytu z krajowego banku zachęci zagraniczne instytucje do wejścia w tę inwestycję — przekonuje Witold Mikołajczyk, prezes PGS.

Nowe techniki sprzedaży (na początek węgla) będą realizowane przez biura brokerskie spółek węglowych akredytowanych przy PGS oraz wspólnie z Izbą Rozliczeniową i Funduszem Gwarantowania Transakcji. Izba Rozliczeniowa dzięki stworzeniu funduszu gwarantowania transakcji będzie mogła aktywnie uczestniczyć w rozliczaniu transakcji sprzedaży węgla. Również zostanie wykorzystana przy obsłudze zobowiązań i należności spółek węglowych oraz przy sprzedaży barterowej.

— Wykorzystanie w obrocie towarowym na PGS instrumentów finansowych typu kontrakty futures czy też opcji może przynieść ich uczestnikom wymierne korzyści, a także przyczynić się do poprawy jasności i przejrzystości zawieranych operacji — niejednokrotnie podkreślał Witold Mikołajczyk.

PGS działa od dwóch lat i na razie pośredniczy w zawieraniu transakcji natychmiastowych (gotówkowych). Przedmiotem obrotu tych kontraktów jest węgiel, stal, artykuły rolne i budowlane.

Głównym udziałowcem PGS jest spółka Karbo-Eksport. Ponadto znaczące pakiety akcji katowickiej giełdy mają m.in. Huta Katowice i Węglozbyt. Na giełdzie działa kilka biur brokerskich, a docelowo będzie ich około dwadzieścia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PGS wprowadza futures na węgiel