PHN da zarobić cierpliwym inwestorom

opublikowano: 06-02-2013, 00:00

Inwestorzy naciskali na jak najniższą cenę, ale ostatecznie jest taka, że wszyscy mogą czuć się zadowoleni.

Targi między sprzedającym, czyli skarbem państwa, a inwestorami trwały do samego końca procesu budowy księgi popytu. Według naszych informacji fundusze parły na cenę 20 zł, a więc równą dolnym widełkom. Na finiszu negocjacje skupiły się na trzech graczach, którzy zdecydowali się złożyć zapis po 22 zł. To oznacza, że całą spółkę wyceniono na 956 mln zł, a za 25 proc. sprzedanych akcji skarb zgarnie 239 mln zł. 85 proc. oferty obejmą instytucje (będące zwykle formalnością zapisy potrwają do jutra), resztę drobni inwestorzy, których zapisy zakończyły się w zeszły piątek. Czy mogą oni liczyć na zarobek w debiucie? Zdania są podzielone.

— Koniunktura na giełdzie nie jest w ostatnich dniach najlepsza, a to w największym stopniu będzie miało wpływ na to, jak będzie wyglądać premierowa sesja dla akcjonariuszy PHN — mówi jeden z zarządzających. Specjalista podkreśla, że spółkę sprzedano relatywnie tanio — za nieco ponad połowę wartości aktywów netto. Inni duzi giełdowi deweloperzy — GTC i Echo — wyceniani są z analogicznym wskaźnikiem równym 1.

— Ustalenie ceny sprzedaży na poziomie wyższym od dolnej granicy przedziału to pozytywny sygnał, ale nie zdziwię się, jeśli gracze przekonają się do spółki dopiero za jakiś czas — mówi inny z zarządzających, proszący o anonimowość. Ekspert przypomina, że instytucje kręciły nosem i na cenę Alior Banku, i Czerwonej Torebki, a od debiutu zainteresowanie wzrosło i kursy poszybowały. Akcje banku są o 30 proc. droższe niż w IPO, a spółki Mariusza Świtalskiego zdrożały już prawie o 100 proc. Debiut PHN na warszawskiej giełdzie zaplanowany jest na przyszły tydzień. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego, resort planuje jesienią lub zimą pozyskać inwestora branżowego dla spółki i zejść do 20-25 proc. udziału w akcjonariacie. PHN zarządza portfelem 150 nieruchomości (handlowej, biurowej i in., a także mieszkań i gruntów), wycenionym na około 2,1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu