Piaskownica regulacyjna tuż tuż

opublikowano: 24-09-2018, 22:00

Fintechy będą mogły przetestować swoje rozwiązania pod okiem KNF. Nabór ruszy w październiku.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na zeszłorocznym Kongresie 590 w Rzeszowie zaprezentowała raport, w którym przedstawiła bariery hamujące rozwój fintechów w Polsce oraz pomysły, jak te bariery pokonać. Jednym z rozwiązań jest piaskownica regulacyjna, umożliwiająca przetestowanie modelu biznesowego na rzeczywistych klientach jeszcze przed oficjalnym debiutem firmy na rynku usług finansowych.

W poniedziałek do „okrągłego stołu” w Urzędzie KNF usiedli przedstawiciele instytucji państwowych, bankowych, ubezpieczeniowych oraz fintechy, za zamkniętymi drzwiami rozmawiając o wirtualnej i rzeczywistej piaskownicy regulacyjnej. Spotkanie to wstęp do dalszych rozmów KNF uczestnikami rynku finansowego. Szczegóły dotyczące obu piaskownic zostaną ogłoszone już w październiku.

— Na ostatnim posiedzeniu komisji zatwierdziliśmy docelowy kształt wirtualnej piaskownicy regulacyjnej. W ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy gotowi do rozpoczęcia naboru fintechów, które zechcą przetestować swoje modele biznesowe i uzyskać licencje, upoważniające do działalności na rynku nadzorowanym — mówi Marek Chrzanowski, szef Urzędu KNF.

Na początku października zostanie ogłoszony również konkurs na operatorów, współpracujących z piaskownicą. To one będą weryfikowały i typowały start-upy do udziału w inicjatywie badawczej KNF.

— Na etapie weryfikacji fintechów pod uwagę brane będą dwa elementy: innowacyjność rozwiązania i jego potencjał rynkowy. Przyjrzymy się technologii pod kątem bezpieczeństwa dla konsumentów. Aby zgłosić się do piaskownicy, nie są potrzebne licencje nadzorcy, upoważniającedo świadczenia usług finansowych, bowiem te firma będzie mogła uzyskać w trakcie testów. Na sprawdzenie się w wirtualnej przestrzeni fintech będzie miał od trzech do dziewięciu miesięcy, z możliwością wydłużenia testów do pełnego roku — wyjaśnia Artur Granicki, dyrektor dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych w KNF.

KNF liczy, że do piaskownicy będą zgłaszały się niezależne fintechy oraz chcące współpracować z instytucjami finansowymi. Uruchomienie rzeczywistej piaskownicy regulacyjnej wymaga zmian w prawie. Jakie to będą zmiany, dowiemy się prawdopodobnie w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy