Piątek na giełdach w USA jest bardzo spokojny

Przemek Barankiewicz
16-11-2001, 17:53

W USA rosną szanse na szóstą z kolei tygodniową zwyżkę indeksów. Dane o najwyższym spadku miesięcznej produkcji przemysłowej od 11 lat w październiku zostały zrównoważone przez dobre wieści z Afganistanu, gdzie dni Talibów są już policzone. Indeksy Nasdaq i Dow Jones znajdują się na poziomie z czwartkowego zamknięcia.

Spada wycena spółek komputerowych. Kwartalne wyniki Dell Computers okazały się nieco lepsze od oczekiwać, ale spółka poinformowała o mocnym spadku cen „pecetów”. W dół idą kursy Della, IBM, Gateway i Compaqa. Ta ostatnia firma traci też na skutek ujawnienia przez SEC (amerykański odpowiednik rodzimej KPWiG) informacji, że fuzja z Hewlett-Packard oznacza 55,5 mln USD bonusów dla kierownictwa obu spółek.

Dobre nastroje panują wśród dotkomów. Wzrostom w branży przewodzi Yahoo. Portal potwierdził prognozy na IV kwartał i zapowiedział przyszłoroczne przychody w przedziale 725-785 mln USD.

Do najlepszych spółek tworzących wskaźnik DJIA należy Eastman Kodak. Rekomendację firmie fotograficznej podniósł bank UBS Warburg.

Przed rozpoczęciem sesji inwestorzy dowiedzieli się, że produkcja przemysłowa spadła w październiku o 1,1 proc. (oczekiwano spadku o 0,9 proc.). To trzynasty spadek wskaźnika z rzędu. W ubiegłym miesiącu spadły także ceny. Deflacja, zgodnie z oczekiwaniami, wyniosła 0,3 proc. Doprowadziły do tego szczególnie ceny energii, które zmalały o 6,3 procent.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątek na giełdach w USA jest bardzo spokojny