Piątek na GPW: wzrost Netii wciąż umacnia TechWIG

09-11-2001, 14:01

Warszawskie indeksy wykazują na piątkowej sesji tendencje zwyżkowe wbrew trendom na głównych giełdach strefy euro. Do godz. 13.30 TechWIG wzrósł o 1,2 proc., natomiast WIG 20 o 0,6 proc.

Wzrostom przewodzi sektor telekomunikacyjny, a niekwestionowanym liderem sesji jest od otwarcia Netia, która wzrosła 13 proc. Wycena operatora telefonii stacjonarnej poprawiła się, po tym jak spółka ogłosiła na rynkach zagranicznych publiczne wezwanie do składania ofert sprzedaży obligacji wyemitowanych przez spółki zależne.

Na poprawę indeksu WIG 20 wpłynęły wzrosty TP SA i Elektrimu. Narodowy operator zyskał po czwartkowych zwyżkach europejskich telekomów, jednak w drugiej połowie sesji zaczyna wykazywać tendencje spadkowe. Z kolei Elektrim, który tracił na początku sesji, wzrósł po informacji, że BRE Bank kupił od PZU Życie obligacje Elektrimu o wartości 200 mln zł. Transakcja uratowała Elektrim przed utratą płynności finansowej, gdyż ubezpieczyciel pod koniec września zażądał wykupu obligacji w związku z utratą przez spółkę kontroli nad Elektrimem Telekomunikacja.

Na piątkowej sesji najlepiej zachowują się sektory technologiczny i bankowy. Na plusie znalazły się czołowe spółki IT, w tym akcje Prokomu, Computerlandu i Softbanku, które walczą o 1 mld za system PZU. Firmy te mają dobre perspektywy i bez PZU, gdyż w ostatnich miesiącach zawarły korzystne i dobre kontrakty na informatyzację m. in. Pekao i Poczty Polskiej. Dodatkowo Softbank od przyszłego roku przestanie finansować Expandera, co odciąży budżet firmy. Dobra koniunktura nie opuszcza akcji właścicieli Polkomtela - PKN i KGHM, które umocniły się od publikacji doskonałych wyników finansowych operatora sieci Plus GSM. Sektor hi-tech zubożał w piątek o akcje bankrutującej spółki STGroup, których notowania został zawieszone.

Po czwartkowej redukcji stóp ECB i zwyżkach międzynarodowych instytucji finansowych w górę poszły akcje sektora bankowego na czele z BZ WBK i BRE, który miał niezłe wyniki kwartalne. Dużym popytem cieszą się akcje Pekao, notującego niewielki spadek. Największy polski bank giełdowy osiągnął bardzo dobre wyniki i cieszy się dobrymi opiniami analityków. CSFB w raporcie z 5 listopada utrzymał dla banku rekomendację KUPUJ z ceną docelową 85 zł.

Z rynku amerykańskiego mogą napłynąć istotne sygnały pod koniec warszawskiej sesji. O 14.30 nastąpi publikacja inflacji na poziomie cen producentów (PPI), a tuż przez zamknięciem listopadowy indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piątek na GPW: wzrost Netii wciąż umacnia TechWIG