Piątka walczy o kontrakt wart ponad 50 mln zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 23-11-2006, 00:00

Dziś policja otrzyma oferty na budowę polskiej części SIS II. O kontrakt walczą m.in. Prokom i CL, ale szanse mają niewielkie.

Prokom, Computerland, IBM, HP i Wasko mają dziś złożyć w Komendzie Głównej Policji projekty wykonania Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) z centralnym węzłem polskiego komponentu SIS II i VIS. To system, który ma być sercem polskiej części SIS II (Systemu Informacyjnego Schengen wraz z Systemem Informacji Wizowej VIS), którego wdrożenie jest warunkiem zniesienia kontroli granicznych na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Prace finansuje UE z Funduszu Schengen, a budżet projektu przekracza 54 mln zł brutto.

Konkurs szybkości

Procedura wyboru przebiega na zasadach konkursu — zaproszeni oferenci składają projekt-koncepcję wykonania systemu, a nagrodą w konkursie będzie negocjowana umowa na realizację wdrożenia. O wyborze zadecyduje w 50 proc. cena, pozostałe kryteria oceny to wymagania funkcjonalne, gwarancja oraz m.in. elastyczność projektu i jakość dokumentacji. Ze względu na prestiż firmy powinny ostro walczyć w konkursie. Według naszych informacji, polscy integratorzy podchodzą jednak do projektu z dużym dystansem.

— Termin realizacji projektu jest tak krótki, że tylko firma, która ma gotowe rozwiązanie, mogłaby wykonać to wdrożenie — mówi przedstawiciel jednego z potencjalnych oferentów.

Według naszych informacji, projekt należy wykonać w ciągu 5 miesięcy. Stąd największe szanse na budowę systemu ma HP, który wykonywał SIS w UE. Duży apetyt na ten kontrakt ma też podobno IBM.

Proceduralne niuanse

Konkurs trwa od sierpnia i już kilkakrotnie został oprotestowany. Na niejasne kryteria skarżył się Prokom, a od odrzucenia tego protestu odwoływał się do Urzędu Zamówień Publicznych Computerland, jednak przegrał w arbitrażu. Z kolei na wykluczenie z postępowania zareagował Comarch, którego nie zaproszono do składania ofert. Termin składania prac konkursowych kilkakrotnie przesuwano. Początkowo policja oczekiwała ich w październiku, potem w trzech kolejnych terminach listopadowych.

Budowa i modernizacja wszystkich systemów potrzebnych dla SIS II ma kosztować w Polsce ponad 170 mln EUR. Większość prac sfinansują fundusze unijne (Schengen i Phare). Najwięcej zadań ma zrealizować policja — w masterplanie SIS przyjęto, że czekają ją projekty za blisko 100 mln EUR.

Wejście Polski do SIS II miało nastąpić w październiku 2007 r., termin jednak jest ciągle przesuwany (różne media informowały o ponadrocznym przesunięciu terminu, czyli do jesieni 2008 r., a nawet 2009 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane