Pięć najwartościowszych banknotów na świecie

Wycofane z obiegu dolary zimbabwejskie, mimo ogromnych nominałów były bezwartościowe. Sprawdzamy banknoty, u których w parze z nominałami idzie największa rzeczywista wartość.

10 tys. dolarów amerykańskich. Ten najwyższy nominał faktycznie wprowadzony do obiegu w USA upamiętnia Salmona Chase’a, sekretarza skarbu z czasów administracji Abrahama Lincolna. Zasłużył się ona zaprojektowaniem pierwszego zestawu banknotów wyemitowanych w USA. Takich banknotów używa się do regulowania płatności pomiędzy bankami i dużymi przedsiębiorstwami.
Wyświetl galerię [1/5]

10 tys. dolarów amerykańskich. Ten najwyższy nominał faktycznie wprowadzony do obiegu w USA upamiętnia Salmona Chase’a, sekretarza skarbu z czasów administracji Abrahama Lincolna. Zasłużył się ona zaprojektowaniem pierwszego zestawu banknotów wyemitowanych w USA. Takich banknotów używa się do regulowania płatności pomiędzy bankami i dużymi przedsiębiorstwami. viper086770.blogspot.com

W przyszłym tygodniu w Zimbabwe rozpoczyna się wymiana starej waluty, która niemal zupełnie straciła wartość na skutek jednej z największych hiperinflacji w światowej historii pieniądza. Do 2009 r. największy użytkowany przez Zimbabwejczyków nominał wynosił 100 bln miejscowych dolarów. Choć w historii tylko raz zdarzyło się, by w jakimkolwiek kraju wyemitowano banknot o wyższym nominale (na Węgrzech w 1946 r. wprowadzono do obiegu banknot 100-trylionowy), to jednak jego wartość była znikoma. Według planowanego przelicznika 100 bln starych dolarów zimbabwejskich będzie można wymienić na nieco więcej niż jedną trzecią nowego centa.

Dlatego postanowiliśmy sprawdzić banknoty o najwyższej rzeczywistej, a nie tylko nominalnej wartości. Oto pięć najbardziej wartościowych, których listę przygotował blogger Derek Poyner.

5.    10 tys. dolarów amerykańskich
Wartość 36,8 tys. zł


Ten najwyższy nominał faktycznie wprowadzony do obiegu w USA upamiętnia Salmona Chase’a, sekretarza skarbu z czasów administracji Abrahama Lincolna. Zasłużył się ona zaprojektowaniem pierwszego zestawu banknotów wyemitowanych w USA. Takich banknotów używa się do regulowania płatności pomiędzy bankami i dużymi przedsiębiorstwami.

4.    500 tys. bahtów tajlandzkich
Wartość 54,5 tys. zł


Banknot, który został wyemitowany aby uczcić rocznicę ślubu króla Bhumibola Adulyadeja z królową Sirikit, to prawdopodobnie najbardziej wartościowy na świecie banknot, który legalnie może posiadać osoba fizyczna.

3.    100 tys. dolarów amerykańskich
Wartość 368,0 tys. zł


Będący najwyższym nominałem w USA banknot jest używany wyłącznie do rozliczeń pomiędzy Rezerwą Federalną i amerykańskim skarbem.

2.    1 mln funtów brytyjskich
Wartość 5,72 mln zł


Banknoty o tak gigantycznej wartości istnieją naprawdę. Służą jako zabezpieczenie funtów emitowanych w Irlandii Północnej i Szkocji przez tamtejsze banki. Do tej pory wydrukowano ich 4 tys. sztuk.

1.    100 mln funtów brytyjskich
Wartość 572,0 mln zł


Banknoty milionowe mają swoją „grubszą” odmianę. Papierów o nominale 100 mln funtów jest zaledwie 40. Od zwykłych banknotów różni je format – wydrukowane są na papierze rozmiaru A4, dwukrotnie większym od tego, na którym wydrukowano banknoty o nominale miliona funtów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, viper086770.blogspot.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pięć najwartościowszych banknotów na świecie