Pięć sposobów na osłabienie dolara

opublikowano: 23-08-2018, 22:00

Ekonomiści ING uważają, że kurs dolara znalazł się na granicy tolerancji Białego Domu. W jaki sposób Waszyngton może spróbowac osłabić "zielonego"?

1. Interwencja Departamentu Skarbu

To forma najbardziej bezpośrednia, z której skrzętnie (acz niezbyt skutecznie) korzysta np. bank centralny Szwajcarii. W Ameryce oznaczałoby to sprzedaż dolara i zakup obcych walut, najprawdopodobniej przez fundusz stabilizacji walutowej (ESF), który może kupować złoto, waluty, inne instrumenty dłużne i akcje. W tym przypadku nie jest wymagana zgoda Kongresu, a w przeszłości po ten oręż czasem sięgano — po raz ostatni na większą skalę w wczesnych latach 90. (bez większych efektów). Według ekonomistów ING, prawdopodobieństwo tego, że stanie się tak ponownie, jest bardzo małe, a możliwy efekt — niewielki, zwłaszcza w sytuacji, w której polityka fiskalna w USA jest luźna, a monetarna jest zacieśniana, co sprzyja sile lokalnej waluty.

2. Zmiana uprawnień Fedu

Ponieważ mieszanka polityki fiskalnej i pieniężnej jest obecnie w Stanach Zjednoczonych sprzyjająca sile dolara (i jest jej głównym źródłem), Biały Dom (poprzez Kongres) mógłby spróbować tak zmienić mandat Rezerwy Federalnej, by bank centralny zgodził się na wyższy cel inflacyjny, a tym samym nie podnosił stóp w takim zakresie, jak tego oczekuje rynek. ING uznaje jednak ten scenariusz za mało realny, choć potencjalnie mający duży wpływ na walutę.

3. Naciski ze strony Białego Domu

To, czego raczej nie uda się przeforsować regulacjami, Donald Trump może i de facto próbuje już osiągnąć przez różne formy nacisku, najczęściej za pośrednictwem… Twittera. Jak zauważają ekonomiści ING, skutki są niejednoznaczne, ale prawdopodobieństwo tego, że prezydent Stanów Zjednoczonych będzie często mówił o kursie dolara i stopach procentowych jest bardzo wysokie.

4. Presja na głównych partnerów handlowych

Zdaniem ekonomistów ING, jest wielce prawdopodobne, że Donald Trump i jego administracja na różne sposoby będą zachęcać najważniejszych partnerów handlowych do wzmacniania ich rodzimych walut. Może się to odbywać tak, jak w kontaktach z Koreą Płd., z którązawarto nowe porozumienie, mające klauzule walutowe. Podobnie może być z Chinami, od których Donald Trump domaga się podniesienia wartości juana, jako warunku koniecznego do rozmów. Eksperci sądzą, że nie należy nie doceniać tego instrumentu, którego skuteczność uważają jednak za umiarkowaną.

5. Stworzenie funduszu państwowego

Swój fundusz państwowy mają Japończycy, ma Norwegia, mają też Chiny — dlaczego więc nie mogłyby go mieć Stany Zjednoczone? Zwykle są one tworzone przez państwa, które mają wysoką nadwyżkę w obrotach bieżących, wynikającą w większości przypadków z eksportu surowców naturalnych. ING nie wyklucza (choć uznaje to za mało prawdopodobne), że Donald Trump poinstruuje Departament Skarbu do stworzenia funduszu, który w przyszłości zostałby zasilony tworzonymi systematycznie rezerwami walutowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu