Piechociński: Na kryzysie najbardziej ucierpi budowlanka

IAR
opublikowano: 04-02-2009, 14:40

Zdaniem wiceprzewodniczącego PSL Janusza Piechocińskiego najbardziej dotknięty skutkami kryzysu gospodarczego będzie sektor budowlany.

Drastyczne pogorszenie się sytuacji na rynku mieszkaniowym w IV kwartale ub.r. widoczne było w całej Europie - tłumaczy wiceszef PSL. To z kolei skutkuje spadkiem rozpoczynanych inwestycji budowlanych o 120 tys., a według szacunków liczba oddawanych mieszkań zmniejszy się o połowę.

Teraz najważniejszym zadaniem dla Polski - według posła Piechocińskiego - jest utrzymanie produkcji w polskim budownictwie na poziomie powyżej 100 tys. mieszkań rocznie i niedopuszczenie do załamania tego rynku przez najbliższe 2 lata. Do tego niezbędne jest m.in. wprowadzenie ulgi podatkowej, pozwalającej odpisać od podatku wydatki na zakup nowego mieszkania oraz przesunięcie środków sektora publicznego z banków komercyjnych do państwowych. Ma to być odpowiedź na dalsze zapowiedzi ograniczania transzy kredytowej przez banki z kapitałem zagranicznym.

Według danych przytoczonych przez posła Piechocińskiego, w IV kwartale 2008 r. deweloperzy obniżyli ceny mieszkań średnio o 20 proc., a tymczasem spadek sprzedawanych mieszkań w dużych miastach odnotowano na poziomie 85 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane