Czytasz dzięki

Piechociński: W Polsce trzeba zwiększyć produkcję stali

PAP
opublikowano: 13-06-2015, 20:41

W najbliższych latach będzie rosło zużycie stali, więc trzeba zwiększyć w Polsce jej produkcję – przekonywał podczas sobotniej wizyty w Zakładach Koksowniczych na Opolszczyźnie wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier i minister gospodarki odwiedził zakłady koncernu ArcelorMittal w Zdzieszowicach, gdzie mówił, iż mają one znaczenie strategiczne i są zakładami „z pierwszej półki światowej”. Tłumaczył, że celem jego wizyty było m.in. zapoznanie się ze stanem modernizacji linii oczyszczania gazu koksowniczego, czyli tzw. węglopochodnych, w tym przedsiębiorstwie.

Według Piechocińskiego w najbliższych latach będzie rosło zużycie stali, bo – jak przytaczał – „jeszcze przed światowym kryzysem w roku 2008” szacowano, iż w Polsce w roku 2020 będzie zużywanych 20 mln ton stali. Podał, że w ub. roku zużytych zostało ponad 12 mln ton i przekonywał, że "jest potrzeba, perspektywa i nakaz chwili, aby zwiększyć w Polsce produkcję stali”.

Zaznaczył, że aby tak się stało trzeba m.in. mieć środki na modernizację zakładów. Uznał też, że należy „stworzyć warunki, w których nastąpi modernizacja wielkiego pieca w hucie (ArcelorMittal - przyp. PAP) w Krakowie”. „Po to, żeby w Polsce, w obszarze Mittala, dwa najbardziej zmodernizowane piece (…), a więc i Dąbrowa Górnicza i Kraków miały perspektywę 30 lat eksploatacji (…)” – dodał.

W połowie maja podczas spotkania z władzami spółki oraz władzami Krakowa i Małopolski Piechociński oceniał, że perspektywa modernizacji wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal w krakowskiej Nowej Hucie "staje się pewna".

Europejska centrala koncernu zdecydowała na początku kwietnia o wstrzymaniu przygotowań do remontu wielkiego pieca w Krakowie. Jego cykl technologiczny zakończy się w połowie 2016 r. Decyzja związana jest z tym, że - wg inwestora - w obecnych uwarunkowaniach polskie hutnictwo nie ma możliwości konkurowania z producentami stali spoza granic Polski. Producent postuluje zniesienie podatku akcyzowego na energię elektryczną i pełne uwolnienie rynku gazu. Uważa też, że przemysł stalowy powinien móc skorzystać ze środków dostępnych w ramach funduszy unijnych.

Zatrzymanie wielkiego pieca oznaczałoby zamknięcie całej części surowcowej krakowskiej huty, czyli wydziałów: wielkiego pieca, stalowni oraz koksowni, jak również części zakładu energetycznego. Wzbudza to obawy związkowców, którzy szacują, że spowodowałoby to likwidację około 1,5 tys. miejsc pracy w tych wydziałach oraz kilku tysięcy w firmach kooperujących z krakowskim kombinatem.

Piechociński dodał, że duże inwestycje w sektorze stalowym w ostatnich latach zwiększyły jego konkurencyjność, ale też „wytworzyły określony popyt na węgiel”, szczególnie koksujący. „Z tego właśnie względu w swoich strategiach w ciągu 3 najbliższych lat Jastrzębska Spółka Węglowa musi dotrzeć do ścian z najlepszym węglem koksującym, którego jest 40 mln ton (…)” – mówił Piechociński.

Piechociński – jak zaznaczył, jako lider PSL - zadeklarował też w sobotę, iż będzie postulować „wprowadzenie mechanizmu wyrównawczego w podziale podatku dochodowego od osób prawnych”. „Bo bardzo często jest tak, że centrale firm przeniosły się do Warszawy. W efekcie – do dużych miast płyną wszystkie dochody z lokalizacji często uciążliwych zakładów. Tak być nie powinno” – mówił.

Po wizycie w Zdzieszowicach Piechociński zwiedził też Cementownię Górażdże, spotkał się z kierownictwem Górażdże Cement SA oraz wręczył odznaczenie "Zasłużony dla Gospodarki Narodowej" prezesowi firmy Andrzejowi Balcerkowi. Był też na targach Opolarga.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane