Pięciu walczy o prezesurę w LOT

opublikowano: 28-01-2013, 00:00

4 lutego kandydaci z krótkiej listy przedstawią pomysły na ratunek dla linii lotniczej.

PLL LOT walczą o przetrwanie. Rękę wyciągnął minister skarbu, udzielając 400 mln zł pożyczki, ale taki sposób ratowania lotniczego przewoźnika nie wzbudza entuzjazmu nawet w samym rządzie. Beznadziejna sytuacja nie odstrasza jednak menedżerów od stanięcia za sterami.

W konkursie na stanowisko prezesa wystartowało 31 osób (27 spełniło kryteria formalne). Po piątkowych przesłuchaniach przed radą nadzorczą szanse zachował co szósty z nich.

„Rada dokonała wyboru krótkiej listy kandydatów, obejmującej pięć osób, które zostaną zaproszone do udziału w następnym etapie rozmów" — czytamy w komunikacie PLL LOT.

4 lutego, pięciu śmiałków ma „przedstawić koncepcję restrukturyzacji LOT”. Ten, który przekona radę, zostanie prezesem. Tydzień później zaczną się rozmowy z kandydatami na stanowisko członka zarządu ds. handlowych.

Ubiega się o nie 10 osób. Konkurs to konsekwencja nagłego odwołania prezesa Marcina Piroga. W grudniu zarząd wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy finansowej w wysokości 1 mld zł. Minister skarbu uznał, że prezes nie radzi sobie ze spółką i go odwołał. Resort pożyczy przewoźnikowi 400 mln zł i zabrał się za tworzenie planu ratunkowego.

— Dotychczasowe działania ministra Budzanowskiego w sprawie LOT mnie nie satysfakcjonują — skomentował Donald Tusk.

Minister skarbu zapowiedział, że w „najbliższych tygodniach” przedstawi radzie ministrów scenariusze dla LOT.

— Pracujemy nad nimi w gronie czterech ministerstw. Wśród tych scenariuszy będzie projekt ustawy, który umożliwi prywatyzację, sprzedaż. LOT musi przejść bardzo głęboką restrukturyzację — mówi Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu