Pieniądz będzie tani jeszcze długo

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 10-04-2014, 00:00

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe bez zmian (główna nadal wynosi 2,5 proc.)

Marek Belka, prezes NBP: W Polsce mamy do czynienia z wyraźnym, żwawym ożywieniem gospodarczym. Bardziej żwawym, niż nam się wydawało. Dlatego ultraniska — jak na polskie warunki — inflacja [0,7 proc. r/r w lutym — red.] wcale nas nie martwi. Wręcz przeciwnie, ona przecież stymuluje konsumpcję.

Dobra wiadomość dla kredytobiorców — Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe bez zmian (główna nadal wynosi 2,5 proc.).

Ten rekordowo niski poziom utrzymywany jest przez bank centralny już dziesiąty miesiąc z rzędu.

„W najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona” — tłumaczył Marek Belka, przewodniczący RPP po zakończonym wczoraj posiedzeniu. Te niskie stopy prawdopodobnie zostaną utrzymane jeszcze długo. Sama rada otwarcie deklaruje, że pozostawi oprocentowanie „na niezmienionym poziomie w dłuższym okresie, to jest co najmniej do końca trzeciego kwartału bieżącego roku”.

Część analityków twierdzi, że niskie stopy zostaną utrzymane jeszcze nawet przez sporą część przyszłego roku. Rynek (tzw. kontrakty FRA) wycenia, że pierwsza podwyżka nastąpi w kwietniu 2015 r.

OKIEM EKSPERTA

Jeszcze rok bez podwyżek

JAKUB BOROWSKI, główny ekonomista Credit Agricole

Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą RPP zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych o 0,25 pkt proc. dopiero w marcu 2015 r. Oczekujemy bowiem, że do końca bieżącego roku inflacja w Polsce będzie bardzo niska — utrzyma się poniżej 1,5 proc., czyli dolnej granicy przedziału, w jaki celuje NBP. Ale to niejedyny powód. Za pozostawieniem stóp na niskim poziomie będzie przemawiać też niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza na Ukrainie (w 2014 r. oczekujemy spadku ukraińskiego PKB o 4,1 proc.), silne wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Rosji oraz mające coraz szerszy zakres rosyjskie embargo na import wybranych produktów żywnościowych z Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pieniądz będzie tani jeszcze długo