„Pieniądze nie wpłynęły”

KAP
opublikowano: 31-08-2009, 18:50

Fiaskiem zakończyła się sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

- Wyznaczyliśmy sobie termin w którym katarski inwestor, Qatar Investment Authority, miał wpłacić pieniądze za majątek stoczni. Termin minął o godzinie 18.00. Do tego czasu pieniądze nie wpłynęły – powiedział minister skarbu Aleksander Grad. 

Dlatego resort zdecydował o zakończeniu procedury sprzedaży stoczniowych aktywów mimo że katarski fundusz jeszcze dziś w liście przesłanym do resortu skarbu potwierdził swoje zainteresowanie stoczniami.

- Zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy w sprawie stoczni. Mam czyste sumienie - powiedział Grad.

MSP chce aby Komisja Europejska zgodziła się na ponowną sprzedaż majątku stoczni przez Skarb Państwa. Jeśli Bruksela wyda decyzję negatywną, wówczas do stoczni wejdzie syndyk, który będzie sprzedawał ich majątek.

Na pytanie o swoją ewentualną dymisję w związku z fiaskiem transakcji z katarskim inwestorem, Grad powiedział, że pozostaje do dyspozycji premiera Donalda Tuska "każdego dnia i tak jest tym razem".

Arabscy inwestorzy mieli być ratunkiem dla holenderskiego Stichting Particulier Fonds Greenrights, która wylicytowała majątek stoczni za 380 mln zł. Finansowanie miały podobno gwarantować katarskie banki. Holendrzy nie mieli jednak pieniędzy na inwestycję więc ich obowiązki miał przejąć Qatar Investment Authority. Obecnie to od Holendrów resort skarbu będzie domagał się odszkodowania. Przepadnie także złożone przez nich wadium wynoszące 8 mln EUR. 

KAP, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / „Pieniądze nie wpłynęły”