Pieniądze obojętne dla fiskusa

Paweł Jakubczak
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Czy trzeba zapłacić podatek od pożyczki udzielonej spółce jawnej przez jej wspólnika?

Nasz czytelnik jest wspólnikiem spółki jawnej, której zamierza udzielić pożyczki. Chce jednak wiedzieć, czy będzie ona zwolniona od podatku na podstawie art. 9 pkt 10h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

— Przepis, na który powołuje się czytelnik, przewiduje, że od podatku zwolnione są pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. On jednak ma pożyczyć pieniądze spółce jawnej, więc to zwolnienie go nie dotyczy — mówi Paweł Chodziński, doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Linklaters.

Ustawa oprócz zwolnienia podatkowego wskazanego przez czytelnika przewiduje również jeszcze inne.

— Zwolnieniu od dwuprocentowego podatku podlegają także pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze zostały wydane na ten cel w 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy — wyjaśnia Paweł Chodziński.

Jak dokumentować takie wydatki?

— Cel wydania pożyczki trzeba zapisać w umowie. Ponadto spółka musi mieć faktury i przelewy bankowe — mówi ekspert.

Jak interpretować sformułowanie „na rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej”? Niektóre organy podatkowe twierdzą, że muszą to być wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodu (pismo naczelnika III Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 3 grudnia 2004 r.). Choć takiej interpretacji nie podziela nasz ekspert.

— To zbyt restrykcyjne stanowisko. Uważam, że mogą to być wydatki, które są kosztem podatkowym spółki, jak i takie, które takim kosztem nie są — twierdzi Paweł Chodziński.

1 stycznia 2007 r. ma wejść w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Znajdujący się w parlamencie projekt przewiduje likwidację zwolnienia od podatku pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej i udzielanych przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

— Przedsiębiorcy, jeśli chcą pożyczać pieniądze spółce, powinni się pośpieszyć — radzi Paweł Chodziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Jakubczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu