Pieniądze płyną do TFI

opublikowano: 13-12-2017, 22:00

Dla funduszy detalicznych listopad był najlepszym miesiącem pod względem bilansu sprzedaży w 2017 r.

W ubiegłym miesiącu towarzystwa funduszy inwestycyjnych przyciągnęły 1,95 mld zł świeżego kapitału, w tym do funduszy detalicznych napłynęło ponad 2 mld zł. Był to jedenasty z rzędu miesiąc z dodatnim saldem wpłat i wypłat, a saldo było o 300 mln zł wyższe niż w październiku, wynika z danych Analiz Online. W sumie od początku roku TFI fundusze detaliczne przyciągnęły 16 mld zł świeżego kapitału. Główna w tym zasługa rozwiązań o najbardziej konserwatywnej strategii inwestycyjnej. Do funduszy gotówkowych i pieniężnych napłynęło od początku 2017 r. 7 mld zł, a tylko w listopadzie 1,4 mld zł. To najwyższy bilans sprzedaży od stycznia 2008 r.

Od siedmiu miesięcy najbardziej popularny wśród klientów jest PKO Skarbowy, do którego w listopadzie wpłacono 410 mln zł netto. Wzięciem cieszyły się też UniKorona Pieniężny i Investor Płynna Lokata. Drugą najpopularniejszą kategorią funduszy były fundusze mieszane, do których trafiło ponad 300 mln zł netto, z czego 137 mln zł do funduszy stabilnego wzrostu. Saldo funduszy dłużnych to 174 mln zł netto. To najmniej od maja tego roku.

Obserwowane w poprzednich miesiącach tendencje nie zmieniły się w przypadku rozwiązań akcyjnych. Ta grupa zanotowała co prawda dodatnie saldo napływów (29 mln zł netto), ale pieniądze płynęły do funduszy akcji zagranicznych, a nie polskich. Złą passą, trwającą sześć miesięcy, przerwały natomiast fundusze absolutnej stopy zwrotu, do których wpłacono 83 mln zł netto. To dobra wiadomość przede wszystkim dla sektora małych i średnich spółek, w które chętnie inwestują zarządzający funduszami absolute return.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu