Pieniądze szybciej spływają do firm

opublikowano: 09-06-2014, 00:00

Przedsiębiorcy krócej czekają na uregulowanie należności. Terminy wydłużyły się tylko w branży RTV i AGD.

Euler Hermes Collections przebadał należności wybranych branż konsumpcyjnych. Pod lupę zostały wzięte m.in. artykuły spożywcze, opakowania, RTV, AGD, kosmetyki oraz branże inwestycyjne: stalowa i materiały budowlane. Łączna suma należności w firmach działających w wymienionych branżach sięgnęła w kwietniu tego roku prawie 9,5 mld zł. Pochodzą one od ok. 80 tys. monitorowanych odbiorców.

Z analizy wynika, że większość branż w kwietniu otrzymała swoje pieniądze szybciej niż w tym samym okresie rok temu. Najbardziej wynik poprawiła branża stalowa, w której wartość należności spłacanych w terminie wzrosła o 16 proc. W branży artykułów spożywczych, opakowań, RTV, kosmetyków i materiałów budowlanych ten wzrost oscylował w granicach 1-3 proc., natomiast branża AGD odnotowała spadek o ponad 12 proc. Średni okres spływu należności najbardziej poprawił się w branży kosmetycznej (o 10 dni). Branża stalowa na zapłatę czeka o 8 dni krócej, a materiały budowlane o 7 dni. Tylko w branżach RTV i AGD odnotowano wydłużenie czasu spłaty należności — w przypadku AGD aż o 15 dni. Problemem tych branż jest przede wszystkim konkurencja internetowego kanału sprzedaży, mniejszy, niż oczekiwano, popyt świąteczny oraz niedostosowana do rentowności struktura kosztów.

Opóźnienia w większym stopniu dotyczą branży AGD niż RTV ze względu na mniejszą rotację towaru, a więc także przepływ należności, w przypadku tej pierwszej branży. Eksperci Euler Hermes zwracają również uwagę, że pomimo ogólnej tendencji wzrostowej dla wartości spłacanych należności w terminie, w 4 na 7 badanych branżach zwiększył się procent trudnych długów, nieuregulowanych w okresie 4 miesięcy od terminu płatności. Liderem tutaj jest branża materiałów budowlanych, gdzie takie długi stanowią 9,6 proc., choć ich wartość spadła w ciągu roku z 11,1 proc.

Najlepsza sytuacja, jeśli chodzi o wartość należności spłacanych w terminie, okres średniego spływu należności oraz procent trudnych długów, panuje wśród dostawców w branży spożywczej. — Producenci artykułów spożywczych, dystrybuując produkty szybkozbywalne, mają krótki okres obiegu należności, który nadal systematycznie spada od 2011 r. Stoi za tym wysoka koncentracja rynku po stronie hurtowników i dystrybutorów, jak również samych producentów, szczególnie w branży mięsnej — wyjaśnia Michał Modrzejewski, zastępca dyrektora w Dziale Analiz Branżowych Euler Hermes Collections.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Pieniądze szybciej spływają do firm