Pieniądze z BGK popchną Boryszew

opublikowano: 16-06-2015, 00:00

Przemysłowa grupa dostała 10 mln EUR kredytu na rozbudowę zakładów w Meksyku, Indiach i Chinach.

Takiego kredytu, jaki w poniedziałek dostał Maflow z giełdowej grupy Boryszew, w Polsce nie uzyskał jeszcze nikt — podkreśla Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Nie ze względu na imponującą skalę — bo to „tylko” 10 mln EUR — i nie ze względu na cel, bo tym jest sfinansowanie ekspansji zagranicznej i linii produkcyjnych.

— Do tej pory polskie banki nie udzielały kredytów, których zabezpieczenia były oparte jedynie na zagranicznych aktywach polskich spółek. To otwarcie nowego etapu i, mamy nadzieję, tylko początek naszej współpracy z Boryszewem — mówi Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

Dla BGK to kolejna w ostatnich tygodniach duża umowa w sprawie finansowania ekspansji polskich firm. Wcześniej 36,7 mln USD na rozwój sieci paczkomatów w Kanadzie dostał InPost z grupy Integer. pl. Wielton na przejęcie francuskiegokonkurenta z branży produkcji naczep i przyczep otrzymał 15,55 mln EUR od konsorcjum BGK i BGŻ BNP Paribas.

Również w poniedziałek BGK dogadał się w sprawie finansowania poszukiwawczej spółki Orlen Upstream, bank w tym tygodniu zacznie też obejmować certyfikaty inwestycyjne Funduszu Ekspansji Zagranicznej, który ma mieć 1,5 mld zł na bezpośrednie inwestycje w międzynarodowe przedsięwzięcia polskich firm. Tymczasem Boryszew, który ubiegły rok zakończył z 5,06 mld zł przychodów i 156 mln zł zysku netto, ma wydać pieniądze m.in. na linie w produkujących części samochodowe zakładach Maflow w Meksyku (jest w budowie), a także w Chinach i Indiach.

— Moce produkcyjne już właściwie wykorzystujemy w pełni, a dostajemy kolejne nominacje od producentów samochodów, ostatnio od General Motors. By sprostać tym zamówieniom, potrzebujemy linii produkcyjnych. Rozmawialiśmy z kilkoma bankami, ale dopiero BGK zaakceptował taką formułę — mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający Maflow.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Pieniądze z BGK popchną Boryszew