Pieniądze z Polski zbiją dług Gorenje

  • Anna Pronińska
21-11-2013, 00:00

Słoweńcy poproszą o 44 mln EUR. Uplasowanie emisji nie będzie proste

Wygląda na to, że Amika nie będzie jedynym producentem dużego AGD reprezentowanym na giełdzie. Na 30 grudnia zaplanowano debiut słoweńskiego Gorenje na GPW. Tego dnia akcje nowej emisji miałyby też wejść do obrotu na parkiecie w Lublanie, gdzie spółka jest już notowana.

PRZYCHODY RAZY CZTERY: Strategia grupy Gorenje, za której finanse odpowiada Peter Groznik, zakłada m.in.
mocniejsze wyjście poza Europę. Przychody ze sprzedaży na innych kontynentach mają się zwiększyć z 40 mln EUR
w pierwszym półroczu 2013 r. do 170 mln EUR w 2018 r. [FOT. TP]
Zobacz więcej

PRZYCHODY RAZY CZTERY: Strategia grupy Gorenje, za której finanse odpowiada Peter Groznik, zakłada m.in. mocniejsze wyjście poza Europę. Przychody ze sprzedaży na innych kontynentach mają się zwiększyć z 40 mln EUR w pierwszym półroczu 2013 r. do 170 mln EUR w 2018 r. [FOT. TP]

— Chcemy być nie tylko słoweńską firmą, ale również polską — deklaruje Peter Groznik, członek zarządu ds. finansowych. W ofercie, która ruszyła wczoraj, do kupienia jest 10,4 mln nowych akcji po 4,31 EUR. Po odjęciu kosztów nowej emisji spółka dostanie 44 mln EUR (185 mln zł).

— Patrząc na wskaźniki Gorenje jest tańsze od giełdowej Amiki, a kurs spółki notowanej w Lublanie od dwóch lat porusza się w przedziale 4-6 EUR za akcję, przy czym bliżej dolnego ograniczenia. Pod względem wartości marży EBIT obie spółki są w miarę porównywalne. Jednak Gorenje jest mocno zadłużone. Relacja długu netto do EBITDA Gorenje to ponad 3, a w tym roku przekroczy 4 — mówi Marcin Stebakow, dyrektor biura analiz DM BPS. Spółka zakłada, że od 2015 r. docelowo poziom długu netto do EBITDA będzie na poziomie nieprzekraczającym 3.

W planach znalazły się poprawianie marży operacyjnej i osiągnięcie dodatnich przepływów pieniężnych. Gorenje w ostatnich latach przeprowadziło duże akwizycje i kosztem ponad 28 mln EUR przeniosło kilka zakładów produkcyjnych ze Szwecji i Finlandii do Europy Środkowej. Dzięki temu rocznie oszczędza około 20 mln EUR.

— Plan przeprowadzenia nowej emisji akcji może wynikać z tego, że spółce jest trudno zaciągać kredyty. Skoro 2/3 pieniędzy netto z emisji akcji ma być przeznaczone na spłatę zadłużenia, Gorenje może mieć problem z uplasowaniem emisji. Poza tym prognoza na ten rok zakłada, że firma będzie mieć blisko 9 mln EUR straty netto przy ponad 1,27 mld EUR przychodów — mówi Marcin Stebakow.

Jego zdaniem, sam moment na debiut nie jest zły, bo w ostatnim czasie doszło do kilku udanych ofert — nie tylko spółek skarbu państwa. Gorenje szacuje, że w tym roku polski rynek wchłonie 4,4 mln sztuk sprzętu.

— Polski rynek jest bardzo konkurencyjny i stabilny, ale kto odniesie sukces w Polsce, odniesie go w Europie. Dlatego chcemy wzmacniać naszą pozycję na tym rynku w kolejnych latach — mówi Simon Kumer, dyrektor zarządzający Gorenje Polska. Obecnie spółka ma 3,6 proc. udziału w polskim rynku AGD, wobec 2,9 proc. przed rokiem.

— W Polsce marka jest znana i ma ugruntowaną pozycję. Spółka znalazła też miejsce na rynku, choć nie jest pierwszoligowym graczem. Jednak także dla tej marki widzę potencjał wzrostu. Można np. zagospodarować rynek po marce Mastercook — uważa Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska. Do najważniejszych rynków słoweńskiej firmy należą Rosja, Niemcy, Holandia i kraje skandynawskie. Najdynamiczniejszy jest rosyjski (średnioroczny wzrost to 6,6 proc.).

— Gorenje ma uprzywilejowaną pozycję w Rosji w zakresie asortymentu, który objęty jest cłami. Na zmywarki wynosi nawet 20 proc. Mając zakład w Serbii, nie płaci ceł do Rosji — mówi osoba związana z branżą AGD, która chce zachować anonimowość. Sprzedaż do Europy Zachodniej zapewnia na koniec trzeciego kwartału 2013 r. 44 proc. przychodów Gorenje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Pieniądze z Polski zbiją dług Gorenje