Pierwsza emisja to przetarcie szlaku

Marcin Goralewski
opublikowano: 02-09-2004, 00:00

Jak najszybciej gdański Swissmed będzie chciał przeprowadzić drugą emisję akcji. Jej wielkość kilka razy przewyższy pierwszą.

9 września rozpocznie się oferta publiczna akcji Swissmedu, pierwszego prywatnego szpitala, który chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Spółka zamierza uplasować na rynku 3,5 mln akcji i uzyskać około 15 mln zł.

— Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to w niedługim czasie zaproponujemy akcjonariuszom udział w finansowaniu kolejnych inwestycji. Chcemy wybudować w Warszawie drugi szpital. Tak szybko jak się da — mówi Roman Walasiński, prezes Swissmedu.

Koszty inwestycji to ponad 50 mln zł. Spółka rozpoczęła już rozmowy z deweloperami w sprawie pozyskania gruntu pod inwestycję. Problem w tym, że najpierw trzeba sprzedać pierwszą emisję.

— Po emisji potrzebujemy kilkunastu tygodni, aby zdobyć zaufanie inwestorów. Jednym z argumentów może być wzrost ceny akcji — dodaje Rafał Bęben, członek zarządu Swissmedu.

Z 3,5 mln akcji, 2,3 mln sztuk ma trafić do inwestorów finansowych, reszta do drobnych graczy giełdowych. Jaki będzie popyt? Analitycy milczą.

— Nie zajmujemy się spółką, dopóki nie wejdzie na giełdę — tłumaczy Sylwia Jaśkiewicz z CDM Pekao.

Ocenę wydał już BDM PKO BP, oferujący akcje Swissmedu, ale do najbliższego piątku analiza jest dostępna tylko dla jego klientów. Z nieoficjalnych rozmów wynika, że giełdowi specjaliści zwracają uwagę, iż podstawowym celem emisji jest spłata należności związanych z budową pierwszego szpitala. Z prospektu emisyjnego wynika, że spółka chce na ten cel wydać aż 11 mln zł, a na rozpoczęcie prac na budową drugiego obiektu maksymalnie 1 mln zł. Dodatkowo firma nie może pochwalić się zyskiem netto (w ubiegłym roku straciła około 2 mln zł przy 4,5 mln zł przychodów), co wyklucza wypłatę dywidendy.

— Zysk netto nie jest najważniejszy. Chcemy budować wartość firmy — tłumaczy Rafał Bęben.

Niebawem okaże się, czy podobnie myślą inwestorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu