Czytasz dzięki

Pierwsza umowa najmu w blockchainie

opublikowano: 09-08-2018, 22:00

Firma Ricoh wynajęła biuro na platformie ShareSpace wykorzystującej technologię znaną z kryptowalut.

Ile czasu potrzeba na wynajęcie biura, jeśli w operację jest zaangażowana zagraniczna centrala firmy? Ricohowi i Business Linkowi na zawarcie transakcji wystarczyło 40 minut, a cały proces — od zgłoszenia zapotrzebowania na biuro do podpisania umowy — zajął trzy dni.

– Wykorzystanie technologii blockchain
przyspieszyło podpisywanie umów najmu –mówią zgodnie Robert Chmielewski (od
lewej) i Marcin Dyszyński, założyciele ShareSpace.
Zobacz więcej

Innowacje.

– Wykorzystanie technologii blockchain przyspieszyło podpisywanie umów najmu –mówią zgodnie Robert Chmielewski (od lewej) i Marcin Dyszyński, założyciele ShareSpace.

— Wcześniej przygotowanie i podpisanie umowy ciągnęło się od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. Technologia blockchain sprawiła, że strony szybciej uzgodniły między sobą treść dokumentu bez angażowania nas w administrowanie całymprocesem — mówi Robert Chmielewski, współzałożyciel ShareSpace, platformy internetowej pośredniczącej w najmie elastycznych powierzchni biurowych, która od 13 sierpnia będzie stosowała technologię kojarzoną z kryptowalutami we wszystkich transakcjach.

Wykorzystanie blockchaina umożliwia udział w opracowaniu dokumentu dowolnej liczby zaproszonych osób. Np. jeśli pytanie dotyczące szczegółów umowy zada szef działu IT przyszłego najemcy, może na nie odpowiedzieć osoba bezpośrednio odpowiedzialna za ten obszar po stronie właściciela nieruchomości. Transakcję przyspiesza też dokonywany na platformie proces akceptacji przez wszystkie osoby, które muszą parafować dokumenty przed ostatecznym podpisaniem.

— Sczytywanie kolejnych wersji dokumentów przez prawników w poszukiwaniu ukrytych zmian jest w technologii blockchain niepotrzebne, bo ona sama uniemożliwia ich wprowadzanie. To kolejna oszczędność czasu — mówi Łukasz Jagodziński z kancelarii Hogan Lovells, odpowiedzialnej za przygotowanie wzoru umowy do transakcji na platformie ShareSpace.

Zdaniem Jacka Szczepańskiego, wiceprezesa Atende, które dostarczyło rozwiązania informatyczne, technologia łańcuchów bloków jest optymalna dla różnych transakcji. Dostęp, weryfikacja oraz zatwierdzanie dokumentów i ustaleń komercyjnych odbywają się za pomocą zdecentralizowanej platformy, co znacząco skraca czas negocjacji, a jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane