Pierwsza w regionie hala w technologii BIM

opublikowano: 10-09-2018, 22:00

Zaledwie pół roku będzie trwała budowa magazynu Prologis na Węgrzech.

Prologis rozpoczął budowę obiektu spekulacyjnego o powierzchni 10 tys. mkw. w Prologis Park BudapestHarbor na Węgrzech. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r. Budynek ten jest pierwszym obiektem logistycznym Prologis w Europie Środkowo- Wschodniej zaprojektowanym z wykorzystaniem technologii BIM (ang. Building Information Modeling — modelowanie informacji o budowaniu).

BIM to inteligentny proces bazujący na trójwymiarowychmodelach, który umożliwia tworzenie wizualizacji inwestycji na każdym etapie jej powstawania, odzwierciedlając wszystkie rzeczywiste parametry i właściwości obiektu. Dzięki temu specjaliści w dziedzinie architektury, inżynierii i budownictwa zyskują lepszy wgląd w projekt oraz narzędzia umożliwiające skuteczniejsze planowanie, projektowanie i budowanie obiektów i ich infrastruktury, a na późniejszym etapie także zarządzanie nimi.

— Technologia BIM stanowi bazę do zbierania i przetwarzania danych o obiekcie, a także zarządzania inteligentnymi budynkami. Dzięki niej wykorzystujemy też odnawialne źródła energii, co odzwierciedla nasze zaangażowanie w rozwijanie inwestycji o zerowym bilansie emisji związków węgla — mówi László Kemenes, prezes Prologis na Węgrzech.

Budynek spekulacyjny powstający w Prologis Park Budapest-Harbor będzie wyposażony w wysokiej jakości izolowane panele ścienne i system dachowy, a także wysokowydajne ogrzewacze gazowe, które umożliwią zmniejszenie kosztów ogrzewania o 30 proc. Kolejnym rozwiązaniem zgodnym z ideą zrównoważonego rozwoju będzie zastosowanie w budynku energooszczędnego oświetlenia LED i dużych świetlików, które pozwolą zmniejszyć koszty energii elektrycznej o 45 proc. w porównaniu z najnowszymi standardami w zakresie oświetlenia. Z kolei system smart meteringu pomoże monitorować i optymalizować zużycie wody, gazu i energii w budynku. Podobnie jak wszystkie nowe obiekty firmy Prologis budynek zostanie poddany akredytacji BREEAM na poziomie „Very Good”.

Prologis Park Budapest- Harbor znajduje się na południowym krańcu Budapesztu, w dzielnicy 22, po zachodniej stronie Dunaju. Park, składający się z 10 budynków o łącznej powierzchni 130 tys. mkw., z możliwością rozbudowy o kolejne 27 tys. mkw. w przyszłości, ma dostęp do międzynarodowych tras handlowych przez drogę krajową N6 oraz autostrady M0 i M6.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy