Pierwszy FITWEL w Polsce

opublikowano: 26-08-2019, 22:00

Budynek Wadowicka 3 jest pierwszym polskim biurowcem, który ubiega się o promujący zdrowie nowy certyfikat.

Proekologiczne certyfikaty w przypadku biurowców doczekały się kontynuacji — dziś liczy się nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale tworzenie zdrowego środowiska dla użytkowników budynków. Nowością, jaką mogą wyróżnić się deweloperzy powierzchni biurowych, jest funkcjonujący od 2017 r. amerykański certyfikat FITWEL.

NA ZDROWIE:
NA ZDROWIE:
Charakterystyczna bryła biurowca Wadowicka 3 w Krakowie kryje wnętrza, które mają ambicję wyróżnić się zbawiennym wpływem na samopoczucie najemców.
Fot. ARC

W Polsce jako pierwszy ubiega się o to wyróżnienie krakowski biurowiec A w inwestycji Wadowicka 3 Grupy Buma. Certyfikat przyznawany jest obiektom, które wewnątrz i w najbliższym otoczeniu spełniają warunki wspierające zdrowie i dobre samopoczucie ludzi. Zawiera 12 kategorii podzielonych na szczegółowe strategie, za których spełnienie przyznawane są punkty. Aby uzyskać certyfikat, trzeba uzyskać minimum 90 pkt na 144 możliwe. Od 90 pkt certyfikat ma jedną gwiazdkę, od 105 — dwie, a od 125 — trzy.

Europejska nowość

W Polsce mamy już certyfikację WELL związaną ze zdrowiem ludzi w budynkach — pierwszym budynkiem certyfikowanym w tym systemie był Spark firmy Skanska. FITEWEL to nowość — w Europie zarejestrowano w tym systemie dopiero kilkanaście budynków.

— FITWEL łatwiej wdrożyć w budynkach niż niektóre wymagania WELL. Certyfikacja WELL jest bardziej szczegółowa i uwzględnia powykonawczepomiary jakości środowiska wewnętrznego, w szczególności jakości wody oraz powietrza. FITWEL podchodzi holistycznie do zdrowia, nie posiada strategii obligatoryjnych, które trzeba spełnić. Ponadto w przypadku oceny budynku, jeśli nie spełniamy wymagania danej strategii, możemy zastosować wariant alternatywny. Jeśli np. nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej powierzchni ogrodu owocowo-warzywnego dla wszystkich użytkowników, możemy zastosować uprawę hydroponiczną roślin wewnątrz budynku — wyjaśnia Kamila Konopczyńska z firmy doradczej Sweco, ambasadorka FITWEL.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Certyfikat korzyści

W FITWEL liczy się dostęp do zdrowej żywności, bezpiecznainfrastruktura piesza, przestrzenie wspólne na zewnątrz, aktywność fizyczna. Punkty przyznawane są np. za promowanie korzystania ze schodów zamiast z windy. Do chodzenia nimi można zachęcać wystrojem klatki schodowej, grafikami, muzyką czy miłym zapachem.

Można też umieścić plakaty przy windach, skłaniające do refleksji, czy nie lepiej dla zdrowia pójść na piechotę. Budynki z certyfikatami prozdrowotnymi to korzyść dla pracowników firm wynajmujących powierzchnie, jak też dla pracodawców, mają bowiem wpływ na produktywność zatrudnianych ludzi. W dobie walki o najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy takie wyróżnienia mogą też wpływać na przewagę konkurencyjnąfirm posiadających w nich biura.

— Mamy nadzieję, że dzięki naszej nowoczesnej przestrzeni biurowej przyciągamy utalentowanych pracowników, którzy chcą rozwijać swoją karierę razem z nami — mówi Paul Johnson, wiceprezes ds. międzynarodowej transformacji w OEC, firmy z branży automotive, jednego z najemców Wadowickiej 3.

W kompleksie Wadowicka 3 mają powstać trzy budynki o łącznej powierzchni 31,2 tys. m kw. Oprócz rejestracji projektu w certyfikacji FITWEL na etapie projektowym Wadowicka uzyskała także certyfikację ekologiczną BREEAM na poziomie Excellent. Posiada m.in. nowoczesny system parkingowy, a także liczne udogodnienia dla rowerzystów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane