Pierwszy "smartfon" kończy 20 lat

opublikowano: 18-08-2014, 09:47

Był pokazany światu dokładnie 16 sierpnia 1994 r. i wzbudził sensację - telefon komórkowy IBM Simon może śmiało uchodzić za pierwszy "smartfon" na świecie, choć wyglądem nie przypominał współczesnych modeli.

Nie nazywano go oczywiście wtedy "smartfonem", choć jako pierwszy telefon komórkowy na świecie spełniał już wiele dodatkowych funkcji, które mają dzisiejsze telefony tego typu: można było odbierać i wysyłać nim maile, pisać notatki, zaznaczać daty w kalendarzu. - Zarówno wyglądem jak i możliwościami wyprzedzał znacząco ówczesne telefony komórkowe - przyznaje Charlotte Connelly z Muzeum Nauki w Londynie, gdzie IBM Simon jest właśnie wystawiony w ramach wystawy "Era Informacji".

IBM Simon jako pierwszy telefon komórkowy na świecie spełniał też wiele funkcji znanych z dzisiejszych smartfonów. Miał jednak jedną zasadniczą wadę: bateria wytrzymywała w nim jedynie 1 godzinę (FOT. Wikipedia)
IBM Simon jako pierwszy telefon komórkowy na świecie spełniał też wiele funkcji znanych z dzisiejszych smartfonów. Miał jednak jedną zasadniczą wadę: bateria wytrzymywała w nim jedynie 1 godzinę (FOT. Wikipedia)
None
None

Telefon ważył aż 500 g i wyglądał jak ciemnoszare pudełko z wyświetlaczem i dołączonym rysikiem. Zielony ekran LCD miał zresztą podobny rozmiar do dzisiejszego iPhone 4. - Wcale nie wyglądał na tak duży, jak może się dziś wydawać - mówi Charlotte Connelly.

IBM Simon był nowatorskim telefonem komórkowym, który jako pierwszy wprowadzał software'owe rozwiązania podobne do tych ze współczesnych telefonów komórkowych. Można było go kupić tylko w USA i to w sieci sklepów dostępnej jedynie w 15 stanach.  Sprzedano łącznie 50 tys. sztuk, głównie ówczesnym biznesmenom.

Mimo swej innowacyjności telefon nie odniósł spektakularnego sukcesu. - Wszystko przez baterię, która trzymała jedynie 1 godzinę oraz cenę - 899 USD, na którą było stać niewielu - mówi Connely.

Telefon zniknął z rynku już 2 lata po premierze.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś, BBC

Polecane