Czytasz dzięki

Pierwszy w tym roku wzrost produkcji OPEC

opublikowano: 03-09-2019, 08:07

W minionym miesiącu odnotowano pierwszy w tym roku wzrost wydobycia ropy przez kartel OPEC. Największym wzrost produkcji miał miejsce w przypadku Nigerii i Arabii Saudyjskiej.

Łącznie wydobycie surowca przez Organizację Eksporterów Ropy Naftowej zwiększyło się w sierpniu 2019 r. o 200 tys. baryłek dziennie do 29,99 mln baryłek. Dane oparte są na szacunkach firm zajmujących się śledzeniem dostaw i badawczych, takich aj m.in. Rystad Energy i JBC Energy.

ropa
Zobacz więcej

ropa fot. Bloomberg

OPEC wraz z partnerami, tworząc 24-krajowy alians nazwany OPEC+ zgodził się na redukcję wydobycia surowca o 1,2 mln baryłek dziennie od początku 2019 r. ponieważ załamująca się globalna gospodarka i gwałtownie rosnąca produkcja ropy łupkowej w USA groziły pozostaniem światowego rynku z nadwyżką ropy. Ta umowa zastąpiła poprzednią rundę ograniczeń, która rozpoczęła się w styczniu 2017 r.

Produkcja ropy prze Nigerię zwiększyła się w sierpniu o 60 tys. baryłek dziennie do łącznie 1,95 mln baryłek. Z kolei największy producent surowca w OPEC, Arabia Saudyjska zwiększyła wydobycie o 50 tys. baryłek dziennie do łącznie 9,83 mln baryłek. 

Tymczasem Rosja, największy niezależny producent ropy spoza OPEC produkowała w sierpniu o 104 tys. baryłek więcej niż zakładała umowa z kartelem, dostarczając dziennie na rynek 11,294 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane