Pietrucha zaczyna ekspansję od fabryki na Filipinach

opublikowano: 18-08-2015, 22:00

Nowy zakład ruszy w styczniu 2016 r., a polski producent wyrobów z PVC już myśli o kolejnym. Nowych rynków szuka w Afryce

W zagranicznym biznesie od korzyści finansowych ważniejszy jest zaufany partner. Tak stwierdził Jerzy Pietrucha, prezes Pietrucha International, firmy produkującej m.in. grodzice z tworzyw sztucznych stosowane w zabezpieczeniach przeciwpowodziowych i geosyntetyki wykorzystywane przy budowie dróg.

Trudno przewidzieć przyszłoroczne przychody. Rozmawiamy o kontraktach wartych 4-5 mln USD, z których każdy może skonsumować 1/3 wydajności fabryki w Ksawerowie, ale niektóre mogą być do realizacji za chwilę, a inne — za dwa lata — mówi Jerzy Pietrucha, prezes Pietrucha International.
Zobacz więcej

POŻYJEMY, ZOBACZYMY:

Trudno przewidzieć przyszłoroczne przychody. Rozmawiamy o kontraktach wartych 4-5 mln USD, z których każdy może skonsumować 1/3 wydajności fabryki w Ksawerowie, ale niektóre mogą być do realizacji za chwilę, a inne — za dwa lata — mówi Jerzy Pietrucha, prezes Pietrucha International. ARC

— Dlatego w Azji Południowo-Wschodniej postanowiliśmy rozpocząć produkcję na Filipinach. Choć w Malezji, gdzie początkowo planowaliśmy uruchomienie produkcji, ulgi strefowe były bardziej atrakcyjne, zabrakło jednego bardzo ważnego składnika. Jest nim lokalny partner, niezbędny w prowadzeniu biznesu na dużą odległość. Na Filipinach mamy takiego partnera z wiedzą i kontaktami na rynku.

To firma inżynierska, która była początkowo naszym dystrybutorem. Założyliśmy z nią spółkę joint venture Pietrucha Manufacturing Philippines, w której mamy 67 proc. udziałów — mówi Jerzy Pietrucha. Zakład rozpocznie produkcję w styczniu przyszłego roku i jest zlokalizowany w strefie ekonomicznej Bataan, około 3 godzin jazdy od stolicy Filipin — Manili.

— W pierwszej fazie będziemy dzierżawić zakład i zainwestujemy wyłącznie w technologię. Dyrektorem fabryki będzie Polak. Po trzech latach zdecydujemy, czy wykupujemy zakład, czy budujemy własny. Inwestycja wyniesie 1,5-1,75 mln USD — zapowiada Jerzy Pietrucha.

Kusząca Azja

W całym regionie Azji Południowo- -Wschodniej firma realizuje dużo kontraktów.

— Z pomocą Banku Światowego realizuje się tam bardzo dużo inwestycji z dziedziny inżynierii wodnej, w której się specjalizujemy. Część produkcji fabryki na Filipinach będzie zostawała w tym kraju, reszta trafi do pozostałych krajów regionu. Będziemy stamtąd mieli dobry dostęp do Korei Południowej, Tajlandii, Indonezji, Japonii czy Australii, gdzie obsługujemy klientów — twierdzi prezes spółki Pietrucha International. Jednak to nie jest ostatnie słowo firmy w regionie.

— W planach mamy uruchomienie zakładu w Malezji, ewentualnie w Indonezji. Musimy jednak znaleźć tam najpierw wiarygodnego partnera — zaznacza Jerzy Pietrucha. Filipińską inwestycję określa jako „nieśmiałą”. — Zakład jest znacznie mniejszy od fabryki w Ksawerowie. W pierwszej fazie będzie zatrudniać 16 osób, ale to pierwszy krok — mówi Jerzy Pietrucha.

W Polsce Grupa Pietrucha ma kilka firm, w tym trzy zakłady produkcyjne zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych dla inżynierii lądowej i wodnej oraz spółki handlowe. W fabryce w Ksawerowie, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pietrucha ma ponad 40 pracowników i pięć linii produkcyjnych. Trwa rozbudowa za niecałe 2 mln zł. W ubiegłym roku spółka handlowa S. i A. Pietrucha miała 40 mln zł obrotu. W tym roku produkcja wzrosła o 30 proc.

Nowy kontynent

Dziś 60 proc. wyrobów firmy trafia poza Europę, w większości do Azji. Po uruchomieniu filipińskiego zakładu w polskich produkcja nie powinna spaść. — Badamy kontynent afrykański. We wrześniu wybieram się do Afryki, gdzie zostanie podpisanych kilka umów na realizację projektów infrastrukturalnych — ujawnia Jerzy Pietrucha.

Spółka jest członkiem Rady Inwestorów w Afryce powołanej przez Jana Kulczyka, Afrykańsko-Polskiej Izby Gospodarczej ProAfrica z siedzibą w Poznaniu, Regionalnej Izby Gospodarczej z siedzibą w Łodzi (organizatora kongresu Poland-Africa, którego organizację spółka od trzech lat wspiera) oraz członkiem wspierającym Instytutu Afrykańskiego z siedzibą w Łodzi. W tym roku po raz pierwszy razem z Ambasadą Rwandy w Berlinie (odpowiedzialną za Polskę) zorganizowała Polsko- -Rwandyjskie Forum Gospodarcze. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu